Zatiaľ čo z celého sveta k nám prilietajú správy o tom, ako sa jednotlivé krajiny snažia prispievať k udržateľnosti planéty, v Rusku má každý mesiac sneh inú farbu. Najprv sa zafarbil načierno, kvôli ťaženiu uhlia. Neskôr bol čierny sneh natretý na bielu farbu, aby pôsobil prirodzenejšie. Obyvatelia mesta Pervouralsk sa po novom môžu sťažovať na zelený sneh.
A zelený v tomto prípade skutočne neznamená priateľský k planéte. Toto je opačná strana spektra zelenej. Toxický odtieň tejto farby má tunajší sneh kvôli továrni na chróm. Na nikoho sa síce oficiálne neukázalo prstom, no táto inštitúcia je hlavným podozrivým. Jej hovorca sa však samozrejme zastáva pravého opaku.
„Je to rutinná situácia a obyvatelia by nemali podliehať panike,“ ubezpečuje hovorca Vsevolod Oreshkin 125-tisíc obyvateľov mesta Pervouralsk. Namiesto toho sa vyhovára na činnosť ďalších spoločností v okolí, vďaka ktorým sa podľa neho dá v snehu objaviť množstvo nebezpečných látok. S tými by si však Oreshkin tiež hlavu nelámal.
„Sneh neohrozuje zdravie dospelých ani detí,“ dodáva. Učitelia a rodičia sú však presvedčení o opaku. Odkedy sa zelený sneh objavil neďaleko miestnej škôlky, deti ktoré ju navštevujú sú oveľa viac choré. Potom, čo sa skupina detí prešla po toxicky vyzerajúcom snehu, začali kašlať a koža sa im sfarbila dočervena. To by mohlo byť dostatočným dôkazom, že niečo nie je v poriadku, aj pre pokojného hovorcu.
Oblasť južného Uralu je mimoriadne znečistená. Netešia sa z toho pochopiteľne, ani miestni, ktorí začínajú vznášať protesty proti ľahostajnosti vlády. Niekoľko príkladov z tejto zimy dokazuje, ako veľmi sú tieto lokality znečistené, a aj to, že je nutné zakročiť pre záchranu planéty aj obyvateľov.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku