Staroveká ríša Chetitov sa rozprestierala na území Malej Ázie v 18. až 13. storočí pred Kristom. Táto ríša sa z veľkej časti nachádzala na území dnešného Turecka, pričom jej hlavným mestom bol Chattušaš. Od roku 1986 sú ruiny tohto mesta zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO a prebieha tu archeologický výskum.
Dych vyrážajúca lokalita
Chattušaš sa nachádza pri meste Boğazkale, asi 200 kilometrov od hlavného mesta Ankara. Celá lokalita, ktorej vek je 4000 rokov a v ktorej na vrchole rozkvetu žilo odhadom až do 50-tisíc ľudí, je impozantná a rozhodne stojí za návštevu.
Do mesta vstupujete cez veľkolepú bránu, ktorú strážia sfingy, pričom známou je tiež Levia brána a tiež „zlatý klinec“ v podobe ruín Veľkého chrámu v centre mesta.
Nefritová kocka
A práve medzi pozostatkami chrámu sa nachádza jeden zvláštny objekt, o ktorom píše portál IFL Science. Ide o zvláštny kameň, monolit v tvare kocky. Zaujme nielen svojím tvarom, ale aj sfarbením.
„Zelený kameň sa veľmi líši od iných kameňov na tomto archeologickom nálezisku, a preto priťahuje takú pozornosť,“ povedal archeológ Andreas Schachner pre agentúru Anadolu, pričom uviedol, že kameň je zo serpentinitu alebo z nefritu, ktorý sa v okolí nachádza, avšak zaujímavé na ňom je, že ide o monolit.
Mohol to byť iba podstavec
Existujú predpoklady, že kameň mohol mať náboženský význam, opäť však bez bližšieho určenia. Neďaleká osada Alacahöyük bola podľa archeológa Damiena Stonea, ktorý napísal knihu o Chetitoch, zasvätená bohovi Slnka, a tak toto miesto mohlo mať tiež podobný účel.
Ďalšou zaujímavosťou je, že podobné kamene sa v okolí nenašli, a to aj napriek veľkému výskytu nefritu. To môže znamenať, že predsa len kocka nemusela mať veľký význam. Je dosť pravdepodobné, že jej skutočný význam sa už nepodarí nikdy odhaliť, alebo jej význam bol úplne obyčajný, napríklad, že slúžila ako podstavec pod sochu.
Nahlásiť chybu v článku