Ilustračná foto: Unsplash

Kvôli znečistenému ovzdušiu zomiera síce menej, no stále veľa ľudí.

Približne 412.000 predčasných úmrtí zaznamenali v roku 2016 v európskych krajinách v súvislosti so znečistením ovzdušia. Uviedla to v stredu Európska environmentálna agentúra (EEA) so sídlom v Kodani, ktorej údaje prevzala tlačová agentúra DPA.

Článok pokračuje pod videom ↓

Uvedený počet predčasných úmrtí, spájaných s dlhodobým vystavením znečistenému ovzdušiu, vychádza zo sledovania situácie v 41 európskych krajinách vrátane 28 členských krajín Európskej únie.

Podľa EEA, ktorá je orgánom EÚ, boli zdrojmi tohto znečistenia cestná doprava, elektrárne, priemysel, poľnohospodárstvo i domácnosti. Najvyššiu škodlivosť pripisuje prítomnosti pevných častíc, tzv. prízemného ozónu a oxidu dusičitého v ovzduší. Tieto látky môžu spôsobovať alebo zhoršovať dýchacie ťažkosti a kardiovaskulárne ochorenia.

Znečistenie smogom
Foto: Pixabay

Environmentalisti konštatovali, že sprísňovanie štandardov pre emisie od roku 1990 pomohlo znížiť počet súvisiacich predčasných úmrtí, stále sú však potrebné ďalšie kroky. Podľa EEA sú takmer všetci Európania žijúci v mestách vystavení ovzdušiu, ktorého znečistenie presahuje hodnoty odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

„Dosahujeme pokrok, ale je načase urýchliť zmeny v našich systémoch energetiky, potravinárstva a mobility,“ vyjadril sa generálny riaditeľ EEA Hans Bruyninckx.

Uložiť článok

Najnovšie články