Foto: By Wikifier at English Wikipedia (Transferred from en.wikipedia to Commons.) [Public domain], via Wikimedia Commons

Dr. Donald Henderson, americký lekár a epidemiológ sa zaslúžil o záchranu stámilionov ľudí pred strašnou smrťou. Napriek tomu sa o ňom takmer vôbec nehovorí.

V roku 2016 nás opustilo mnoho známych a slávnych ľudí. Všetci máme v pamäti úmrtia fenomenálneho speváka Georga Michaela, ale určite si mnohí z vás vybavia tiež smrť Davida Bowieho, Princa, Alana Rickmana, alebo aj politika a kubánskeho revolucionára Fidela Castra. Popri týchto, určite významných osobnostiach, však v roku 2016 zomrel aj muž, vďaka ktorému sa podarilo úplne zlikvidovať jednu z najhorších a najnebezpečnejších chorôb, aká kedy existovala.

Článok pokračuje pod videom ↓

Doktor Donald Henderson sa postaral o to, že ľudstvo už nestraší strašná smrteľná choroba – kiahne. Nemáme na mysli ovčie kiahne, ktoré patria medzi pomerne ľahko zvládnuteľné ochorenia, ale máme na mysli pravé kiahne – Variola vera / Variola major. 

Toto ochorenie ľudstvu spôsobovalo veľké problémy aj v histórii a úmrtnosť sa často pohybovala až na úrovni 90% a v niektorých prípadoch sa toto číslo blížilo až k 100%. Známe je tiež využívanie kiahní ako biologickej zbrane, keďže ich šírenie prebieha kvapôčkovou infekciou. To zaručuje veľmi efektívne šírenie choroby. Pomocou kiahní boli napríklad zlikvidované viaceré domorodé americké kmene, ktoré sa nikdy predtým v histórii s takýmto vírusom nestretli, a tak ich imunitný systém nemal proti chorobe žiadnu šancu. To neplatilo u kolonizátorov, ktorých imunitný systém toto ochorenie už evolučne poznal, a tak sa s chorobou dokázali vysporiadať o čosi lepšie. Najčastejším spôsobom ako nakaziť Indiánov bolo, že im Američania predávali prikrývky a deky infikované vírusom. Nákaza sa prejavovala vyrážkami po celom tele, bolesťami hlavy a horúčkou.

wikimedia.org
wikimedia.org

Donald Henderson riadil v 60-tych a 70-tych rokoch medzinárodný očkovací program, ktorého cieľom bolo eradikovať (zneškodniť) toto smrteľné ochorenie. Henderson desaťročia cestoval po celom svete, najmä po Afrike a  Ázii, kde sa postaral o to, aby ľudia boli proti kiahňam masovo očkovaní. Jeho obetavá práca neostala bez úspechov. V roku 1979 vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia kiahne za eradikované.

Foto: Pixnio

Kiahne boli aj 20. storočí obrovským strašiakom. Iba v priebehu tohto storočia, lepšie povedané iba v priebehu 70.-tych rokov zabili kiahne neuveriteľných 500 miliónov ľudí. Pokojne môžeme teda tvrdiť, že vďaka obetavej práci Dr. Hendersona teraz žijú milióny ľudí, ktorí by bez očkovania nemali žiadnu šancu na prežitie.

Doktor Donald Henderon zomrel v auguste 2016 vo veku 87 rokov na zdravotné komplikácie súvisiace s pádom, pri ktorom si zlomil bedro. V roku 2002 získal prestížnu ocenenie – Prezidentskú medailu slobody.

Foto: By Wikifier at English Wikipedia (Transferred from en.wikipedia to Commons.) [Public domain], via Wikimedia Commons

Aj príbeh doktora Hendersona ukazuje nášmu svetu, ako veľmi je dôležité očkovanie, voči ktorému sa v súčasnosti ozývajú stále častejšie negatívne hlasy. Tieto názory ale šíria ľudia bez medicínskeho vzdelania a odporúčame vám, aby ste sa nimi určite nenechali ovplyvniť. Nie je tomu totiž tak dávno, kedy ľudia umierali po miliónoch na choroby, ktoré sú vďaka modernej medicíne a najmä vďaka očkovaniu na ústupe, či sú úplne eradikované. A nikto rozumný predsa nechce, aby sa také obdobie vrátilo.

Pozri aj: História a príbeh fotografie chirurga Zbigniewa Religa, ktorá zmenila svet

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články