Foto: Wikimedia.org

Odtajnené dokumenty CIA tvrdia, že muž žijúci v Kolumbii o sebe tvrdil, že je Hitler.

Dokonca si okolo seba vybudoval aj komunitu bývalých nacistov. Agenti spočiatku tvrdenia nebrali vážne. Až kým sa neobjavila fotografia ako dôkaz. Mohol to byť skutočne Hitler?

Článok pokračuje pod videom ↓

Informácie odhalené z dokumentov CIA tvrdia, že v 50. rokoch prišiel za agentmi muž menom Phillip Citroen. Tvrdil, že severne od Bogoty v meste Tunja žije muž, ktorý o sebe tvrdí, že je Hitler. Kým sa agenti rozhodli, že pravdivosť informácií overia, muž, ktorý si hovoril Adolf Schuttlemayer ušiel do Argentíny. CIA bola v tejto záležitosti skeptická a odporúčala na celú vec zabudnúť.

Prípad sa však nedávno vynoril opäť, keď novinár z Kolumbie, Jose Cardenas, uverejnil na svoj Twitter dokumenty z archívu CIA, ktoré boli odtajnené v 90. rokoch. Citroen tvrdil, že dedinu navštívil, keď pracoval pre železničnú spoločnosť. Tam bol predstavený mužovi, ktorý sa nápadne na Hitlera podobal a dokonca o sebe tvrdil, že ním skutočne je.

V dokumente sa hovorí: „Citroen tvrdil, že tohto človeka stretol na mieste, ktorému sa hovorí Residencies Coloniales. Miesto je údajne husto osídlené bývalými príslušníkmi nacistickej strany. Podľa Citroena, nemeckí obyvatelia mesta Tunja nasledovali a obdivovali údajného Adolfa Hitlera, oslovovali ho starešina Fuhrer.“


Aby Citroen svoj príbeh potvrdil, predložil agentom ako dôkaz fotografiu, na ktorej sedí vedľa muža. Ten sa nápadne podobá na Adolfa Hitlera. Agenti si síce príbeh zapísali, vnímali ho však skôr ako zábavnú klebetu. V roku 1955 sa však objavil ďalší muž, známy len pod kódovým menom Cimelody-3 a predkladal agentom znova rovnaký príbeh.

Cimelody o Citroenovi (ktorý medzitým už žil vo Venezuele) tvrdil, že s „Hitlerom“ je v kontakte asi raz za mesiac počas pravidelnej návštevy Kolumbie, keďže pracoval pre lodnú spoločnosť KNSM Royal Dutch Shipping Company. Rovnako ako Citroen, aj Cimelody agentom predložil fotografiu ako dôkaz. Tvrdil, že Hitler odišiel do Argentíny v januári v roku 1955, nevedel však kam presne.

V tomto prípade agenti spísali správu a poslali ju nadriadeným. K správe však bol priložený list, v ktorom sa písalo, že v tejto záležitosti môže byť vynaložené značné úsilie len s bezvýznamnými výsledkami, odporúča sa preto opäť na prípad zabudnúť.


Verí sa, že po páde Tretej ríše utieklo do Južnej Ameriky mnoho nacistov, medzi nimi napríklad aj Josef Mengele, anjel smrti z Osvienčimu, ale aj Adolf Eichmann, ktorý sa do značnej miery podieľal na holokauste. Ich cesty najprv viedli do Španielska alebo do Talianska, odkiaľ ich fašistickí sympatizanti dokázali prepašovať do Južnej Ameriky. Usídľovali sa najmä v krajinách ako Paraguaj, Kolumbia, Brazília, Uruguaj, Guatemala, Mexiko, Čile, Ekvádor, či Bolívia.

Najčastejšie však utekali do Argentíny, keďže prezident Juan Perón bol Hitlerovým sympatizantom a aktívne sa podieľal na prevážaní bývalých prívržencov z Európy. Akonáhle sa dostali do Južnej Ameriky, zadovážili si úplne novú identitu, s ktorou mohli začať nový život. Napríklad v oblastiach oplotených ostnatým drôtom ďaleko od očí zvedavcov.


Urobil tak aj bývalý nacistický vojak Paul Schafer, ktorý začal nový život ako pastor v komunite v Čile. Za bránami kolónie si vytvoril novú komunitu otrokov a neštítil sa ani zneužívania detí tých, ktorí ho nasledovali. Aj Eichmann a Mengele žili nové životy, aj keď Eichmann bol v roku 1960 vypátraný a popravený. Mengele sa opäť zachránil a žil v Brazílii až do roku 1979, kde zomrel ako 67-ročný na následky porážky.

Čo myslíte, mohol to byť skutočne Hitler?

Pozri aj: 8 bizarných zaujímavostí o Adolfovi Hitlerovi, ktorým nebudete chcieť uveriť

dailymail
Uložiť článok

Najnovšie články