Foto: Exclusive to The Times, Public domain, via Wikimedia Commons

Faraónova kliatba pripravila o život množstvo ľudí.

V roku 1922 viac ako 20 ľudí, ktorí sa podieľali na otvorení hrobky kráľa Tutanchamóna, zomrelo v dôsledku údajnej faraónovej kliatby. Vedci si ale myslia, že sa im konečne podarilo prísť na to, čo za tým v skutočnosti bolo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kliatba faraónov má biologické vysvetlenie

Na základe staroegyptského textu hrozí smrť chorobou, ktorú lekári nedokážu diagnostikovať, každému, kto naruší pozostatky kráľovských múmií, píše Science Times. Podľa odborníkov by však za záhadnými úmrtiami, ktoré mala spôsobiť kliatba faraónov, mohlo byť aj biologické vysvetlenie.

Podľa štúdie, ktorá bola publikovaná začiatkom tohto mesiaca, príčinou úmrtí bola zrejme otrava radiáciou. V uzavretej hrobke mohol byť zámerne umiestnený toxický odpad s obsahom uránu. Vystavenie týmto látkam mohlo vyvolať niektoré druhy rakoviny, napríklad tú, ktorá pripravila o život aj archeológa Howarda Cartera.

Howard Carter, foto: Chicago Daily News, Inc., photographer, Public domain, via Wikimedia Commons

Pred viac ako storočím Carter ako prvý vstúpil do tajomnej hrobky. Zomrel v roku 1939, pravdepodobne na infarkt. Dlho ale trpel Hodgkinovým lymfómom. Ďalšou osobou, ktorá skúmala hrobku, bol lord Carnarvon. Zomrel na otravu krvi o päť mesiacov neskôr. Mal štípanec od komára, ktorý skončil infikovaný po porezaní britvou. Na otvorení hrobky sa zúčastnil aj britský egyptológ Arthur Weigall. Zomrel na rakovinu vo veku 54 rokov.

Toxické látky boli v hrobkách zrejme zámerne

Ďalšie osoby, ktoré sa zúčastnili na vykopávkach, zomreli na mŕtvicu, zadusenie, zlyhanie srdca, cukrovku, otravu, zápal pľúc, vystavenie röntgenovému žiareniu či na maláriu. Všetci zomreli vo veku okolo 50 rokov. Podľa mnohých šlo o kliatbu. Zdá sa ale, že už v antických časoch si ľudia uvedomovali, aké problémy môžu spôsobiť niektoré toxické látky.

Foto: EditorfromMars, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Vedci v štúdii vysvetľujú, že vysoká úroveň radiácie bola spozorovaná v oblasti viacerých hrobiek v Gíze či Sakkáre. Viaceré experimenty preukázali, že zdrojom radiácie sú práve hrobky. Okrem uránu sa našli aj stopy po radóne. Okrem toho tisíce nádob vykopaných v 60. rokoch 20. storočia obsahovali množstvo látok, ktoré sa ešte nepodarilo identifikovať. To potvrdzuje teóriu, že toxíny mohli byť pochované spolu s mumifikovanými pozostatkami. Odborníci si myslia, že ide o príliš vysoké koncentrácie na to, aby šlo o náhodu.

Uložiť článok

Najnovšie články