Teotihuacán, starobylé mesto v súčasnom Mexiku, ukrýva dodnes mnoho tajomstiev a záhad. Inak na tom nie je ani Pyramída Mesiaca, druhá najväčšia stavba tohto posvätného mesta. Archeológom sa však podarilo jedno z tajomstiev pyramídy odhaliť. Objav však nepriniesol nové odpovede, iba ďalšie otázky. Napriek tomu je poriadne fascinujúci.
Teotihuacán leží asi 50 km od hlavného mesta Mexika a predstavuje jednu z najznámejších a najvýznamnejších pamiatok krajiny. Kto a kedy presne posvätné mesto postavil, nie je dodnes jasné. Starobylé mesto patrilo neznámej civilizácii a podľa legendy Aztékov bol práve Teotihuacán dejiskom poslednej kozmickej katastrofy a miestom, kde vzniklo nové Slnko. Najväčšou a najznámejšou stavbou mesta je Pyramída Slnka, ktorú za nedávny objav možno čoskoro v sláve predbehne Pyramída Mesiaca.
Podľa odhadov žilo v Teotihuacáne kedysi viac ako 125-tisíc ľudí. Je preto zaujímavé, že o ňom dodnes vieme tak málo. Jednu zo záhad sa však archeológom odhaliť podarilo. S pomocou špeciálnej zobrazovacej technológie, ktorá umožňuje zmerať a zmapovať útvary nachádzajúce sa pod zemským povrchom v útrobách Pyramídy Mesiaca narazili na podzemnú miestnosť i niečo, čo nazvali „chodba do podsvetia“.
Archeológom sa s pomocou moderných technológií podarilo 8 metrov pod povrchom pyramídy objaviť asi 15 metrov širokú miestnosť. Na čo priestory slúžili, zatiaľ známe nie je. S veľkou pravdepodobnosťou však mohlo ísť o nábožensky významné miesto, kde sa vykonávali duchovné alebo obetné rituály. Okrem tejto miestnosti objavili aj tunel vedúci z novoobjaveného priestoru až na Mesačné námestie uprostred pyramídy. Nazvali ho chodbou do podsvetia, keďže mohol slúžiť práve na prijímanie obetných darov.
Archeologický tím na čele s Verónicou Ortegaovou si od objavu sľubuje aj odpovede na množstvo iných otázok. Veria, že priamy archeologický výskum by mohol odhaliť pozostatky dávnej civilizácie a odhaliť niektoré jej tajomstvá. V Teotihuacáne totiž doposiaľ objavili len kostry ľudí so znetvorenými lebkami a množstvo zelených kamenných predmetov. Záhadou ostáva aj to, prečo civilizácia mesto opustila a nechala napospas prírode až kým ho o asi 800 rokov neskôr neobjavili Aztékovia.
ScienceAlert
Nahlásiť chybu v článku