foto: Youtube(Veritasium)

V dobe, kedy sa snažíme bojovať proti všetkým plastom sa zdá až neuveriteľné, keď počujeme, že sa v jednej z priehrad v Los Angeles nachádzajú milióny plastových guľôčok. Tie však majú dobrý dôvod, prečo sa tam nachádzajú.

Dôvod, prečo sa  v priehrade v Los Angeles, ktorá slúži ako zásobáreň pitnej vody, nachádza neuveriteľných 96 miliónov čiernych plastových guľôčok je ochrana pred jej vyparovaním. To však nie je jediný dôvod.

Článok pokračuje pod videom ↓

Priehrada v Los Angeles, ktorá skrýva pod čiernymi guľôčkami približne 12,5 miliárd litrov vody, je jednou zo zásobární pitnej vody. Je to teda dôležitá priehrada, ktorú je potrebné ochrániť pred viacerými nástrahami, ktoré ju môžu ohroziť.

foto: Youtube

To, prečo sa v priehrade vlastne guľôčky nachádzajú, šiel zistiť aj Derek Muller z kanálu Veritasium, ktorý skúma príbeh celej tejto myšlienky. „Vyzerá to absurdne. Cítim sa, akoby som bol v mori guľôčok,“ hovorí Derek vo svojom videu. A nemýli sa. Loď, na ktorej totižto reportér stojí, vyzerá, akoby sa vznášala medzi guľôčkami. Vodu nie je skoro vôbec vidieť.

Plastové guľôčky majú svoju čiernu farbu kvôli ich dlhšej výdrži. Dokážu totižto fungovať až desať rokov bez toho, aby sa do nich dostala toxická látka. A to je presne druhým dôvodom, prečo sa v priehrade tieto čierne guľôčky nachádzajú.

Celý problém a dôvod nevznikol kvôli vyparovaniu a šetreniu vody. To bola len ďalšia výhoda tohto opatrenia. Všetko začalo kvôli bromidu, prírodnej látke, ktorá sa nachádza v slanej vode. Bromid samotný nie je pre človeka nebezpečný. Problém nastáva až vtedy, ak sa voda s bromidom dostane do nádrže a prechádza úpravou ozónom so zvyškom pitnej vody. V tomto prípade sa môže tvoriť bromičnan, ktorý je karcinogén.

Výskumníci z The LA Department of Water and Power (LADWP) sledovali úrovne bromičnanov a zistili, že chlór, ktorý sa používa na odstránenie rias z vody, a bromid sa vzájomne ovplyvňujú a vďaka slnečnému svetlu vzniká reakcia, ktorá produkuje ešte viac bromičnanov. V porovnaní s tvorbou bromičnanov pri úprave ozónom je to omnoho vyššie množstvo.

Guľôčky tak zamedzujú tomu, aby sa do vody dostali nevhodné látky a pri tvorbe tohto nápadu sa inšpirovali guľôčkami s názvom „bird balls“. Tie sa nachádzajú v okolí letísk, aby zamedzili cestu vtákom z okolitých vôd. Ich výhod v priehrade je však hneď niekoľko. Marty Adams, šéf LADWP, sa vo videu vyjadril, že vďaka tejto vymoženosti sa zbavili problému okamžite a pri čistení vody od rias, ktorým sa darí v slnečnom a teplom počasí veľmi dobre, môžu používať omnoho menej chlóru.

Dôležitú úlohu však plastové guľôčky zohrávajú aj pri spomínanom vyparovaní vody. „Odparovanie redukujú až o 90 %. A to je veľmi dôležité pre suché podnebie, aké má napríklad aj Los Angeles,“ povedal Derek.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články