Podľa správy Amerického geologického prieskumu pod Yellowstonským národným parkom zaznamenali za júl viac ako 1 000 zemetrasení. Ide tak o najväčšiu seizmickú aktivitu od júna 2017, keď sa v tejto oblasti udialo viac ako 1 100 zemetrasení.
Tieto zemetrasenia v júli 2021 boli našťastie menšej intenzity, pričom s magnitúdou 3 boli iba štyri zemetrasenia, uvádza portál Science Alert. Pri tejto sile je zemetrasenie možné cítiť telom, no nie je také silné, aby mohlo spôsobiť škody.
Supervulkán je pokojný
Mnohí ľudia hneď predpokladali, že zemetrasenia majú prepojenia so supervulkánom nachádzajúcim sa pod parkom. Tieto obavy však seizmológovia vyvracajú.
„Aj keď je táto úroveň seizmicky nadpriemerná, nie je bezprecedentná a neodráža magmatickú aktivitu,“ uvádza sa v správe. Ďalej píšu: „Ak by príčinou bola magmatická aktivita, očakávali by sme, že uvidíme ďalšie ukazovatele, ako sú zmeny v deformácii pôdy alebo emisie tepla či plynov. Nič také sme ale nepozorovali.“
16. júl bol najsilnejší
V júli seizmologické stanice univerzity Utah, ktoré monitorujú a analyzujú zemetrasenia v Yellowstone, zachytili až 1 008 zemetrasení. Tieto zemetrasenia prišli v sérii 7 rojov, pričom najvýznamnejší deň bol 16. júl. Podľa meraní v tento deň zachytili až 764 zemetrasení, vrátane toho najsilnejšieho v rámci mesačného pozorovania, s intenzitou 3,6 magnitúdy.
Ďalších 6 rojov obsahovalo od 12 až 40 zemetrasení, pričom ich intenzita neprevýšila magnitúdu 3.
Zemetrasenia podľa seizmológov nemusia vyvolávať obavy, a sú pravdepodobne dôsledkom pohybu pôdy pod parkom. Tie mohli byť zintenzívnené topiacim sa snehom, čím sa prirodzene zvyšuje množstvo podzemnej vody a zväčšuje sa tak tlak.
Oblasť bohatá na zemetrasenia
Yellowstone je tiež známa ako jedna zo seizmicky najaktívnejších oblastí v USA a vyskytne sa tu v priemere od 700 do 3 000 zemetrasení ročne, pričom väčšina je taká slabá, že sa nedá bez seizmografov registrovať. Najväčšie zemetrasenie tu bolo v roku 1959 s magnitúdou 7,3.
Park sa nachádza na vrchole zlomových línií a sú spojené tiež so supervulkánom nachádzajúcim sa hlboko pod zemou. Ten naposledy explodoval podľa odhadov pred 70 000 rokmi. Aj vďaka vulkánu či veľkej seizmickej aktivite je Yellowstonský národný park bohatý na množstvo gejzírov či horúcich prameňov.
Ľudia majú zo supervulkánu veľké obavy, jeho masívna explózia by mohla zničiť celé USA a prakticky urobiť zo Severnej Ameriky neobývateľnú pustatinu. K veľkej erupcii by však malo dôjsť až o 100-tisíc rokov.
Nahlásiť chybu v článku