zem-polarna-770x404

Ilustračné foto: Profimedia

Severný ľadový oceán zasiahlo silné zemetrasenie, otrasy pocítili aj obyvatelia Islandu a Nórska.

V Severnom ľadovom oceáne došlo v noci z nedele na pondelok k mimoriadne silnému zemetraseniu, ktoré dosiahlo magnitúdu 6,5. Ide o nezvyčajný jav, keďže v tejto oblasti sú takéto silné otrasy skôr raritou.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Zemetrasenie nastalo o 3:41 h pri ostrove Jan Mayen a súostroví Svalbard. Ako informuje iMeteo, na základe údajov americkej geologickej služby USGS sa hypocentrum nachádzalo v hĺbke 10 km. Epicentrum sa nachádzalo len 35,9 km od nórskej meteorologickej stanice Olonkinbyen na ostrove Jan Mayen.

Otrasy cítili aj v Nórsku a na Islande

Hoci epicentrum bolo v odľahlej polárnej oblasti, silné otrasy pocítili aj obyvatelia miest Akureyri na Islande či Sortland v Nórsku. Napriek intenzite sa zatiaľ neobjavili žiadne správy o škodách či zraneniach. Americké varovné centrum pre cunami nevydalo žiadne upozornenie, keďže v tomto prípade nehrozila tvorba nebezpečnej vlny pre Európu, Kanadu ani pobrežné oblasti USA.

Zriedkavý prírodný jav

Severný ľadový oceán nepatrí medzi oblasti s častými silnými zemetraseniami. Otrasy sú spôsobené pohybom litosférických dosiek, ktoré tvoria zemskú kôru. Tá je rozdelená na niekoľko platní, ktoré sa postupne posúvajú a môžu vytvárať zlomy. Práve ich náhle uvoľnenie spôsobuje seizmickú aktivitu.

Zemetrasenia môžu nastať nielen v oblastiach stretu týchto platní, ale aj vo väčších vzdialenostiach od ich hraníc. Hĺbka otrasov často rozhoduje o tom, či spôsobia veľké škody – povrchové zemetrasenia sú spravidla ničivejšie ako hlboké otrasy. Hoci tentoraz neboli hlásené žiadne následky, podobné udalosti pripomínajú, že naša planéta je neustále v pohybe a niektoré regióny môžu byť seizmicky aktívnejšie, než sa doteraz predpokladalo.

Uložiť článok

Najnovšie články