Stonehenge je jedna z najväčších záhad na svete a vlastne dodnes poriadne nevieme, na čo v minulosti tento úkaz slúžil. Taktiež sa v spojitosti s ním objavujú stále nové zaujímavosti. O jednej z nich píše ScienceAlert.
Stovky dier
Niektorí ľudia si dokonca myslia, že túto 5000 rokov starú stavbu postavili mimozemšťania. Ku konšpiračným teóriám určite prispeje aj najnovší objav vedcov, ktorí v jeho okolí našli pomocou takzvanej archeologickej „biopsie“ sieť stoviek tajomných dier. Každá z nich je široká minimálne 2,4 metra. Na ploche 2,5 km2 ich je až 415.
Vedci síce nevedia, na čo presne tieto diery slúžili, no domnievajú sa, že majú nejakú spojitosť ceremóniami, ktoré sa tu kedysi zrejme konali. Ďalšie podobné diery našli vedci v okolí súčasného parkoviska. Tie sú však staršie ako samotný Stonehenge a súviseli s lovom zubrov či pozorovaním Mesiaca.
„Kombináciou nových techník geofyzikálneho prieskumu a vykopávaním presných výkopov náš tím odhalil jedny z najstarších dôkazov ľudskej činnosti, ktoré boli doteraz objavené v okolí Stonehenge,“ povedal archológ Nick Snashall.
Podľa vedcov tak ide o jasný dôkaz, že toto miesto bolo pre pradávnych lovcov mimoriadne dôležité ešte predtým, než tu bol postavený samotný Stonehenge. História týchto jám siaha pravdepodobne už od raného mezolitu, približne 8 000 pred Kristom, až po dobu bronzovú, približne 1 300 pred Kristom. Podobné diery sú síce v Spojenom kráľovstve a v severozádnej Európe bežným javov, no väčšinou nepresahujú šírku jedného metra.
Nahlásiť chybu v článku