Foto: Pyreneje (Michael Liao/Unsplash)

Mikroplasty nie sú len problémom oceánov a pobrežných oblastí.

Možno si myslíte, že mikroplasty sa nášho územia netýkajú. Možno máme pocit, že je to problém svetového oceánu a pobrežných krajín, ktoré sú v priamom kontakte s morskou hladinou. Až doposiaľ sme si to myslieť mohli. Neexistoval totiž žiadny dôkaz, že by to mohlo byť inak. Najnovšia štúdia z Pyrenejí však ukazuje hrozivú skutočnosť. Mikroplasty sú skutočne všade. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Objavili sme ich v telách azda už všetkých obyvateľov svetového oceánu. Keďže sa však ryby nachádzajú na na našich tanieroch, mikroplasty máme v telách aj my. Nachádzajú sa dokonca aj na tom najodľahlejšom kontinente, v krajine večného ľadu. Všetko má ale zatiaľ jedného spoločného menovateľa. Oceán. Na pevninu sa ešte nedostali. V to sme ešte včera dúfať mohli. Medzinárodný tím odborníkov však svojou štúdiou všetko pokazil.

Vedci sa rozhodli pozrieť na to, či ak áno, tak ako presne sa mikroplasty môžu dostať z oceánov aj do vnútrozemia. Doposiaľ o tom, žiadne vedecké názory neexistovali. Pustili sa teda do skúmania odľahlej oblasti uprostred Pyrenejí, ktorá je dostatočne ďaleko od mora aj od ľudských hospodárskych aktivít. A zrejme nikoho neprekvapí, že tu objavili to, čo čím človek postupne zamoril celú planétu.

365 kúskov mikroplastov na jeden meter štvorcový. Každý deň. Také bolo priemerné množstvo plastových „nánosov“ uprostred hôr, ktoré je od najbližšej dediny vzdialené 6 km, najbližšieho mestečka 25 km a najbližšieho väčšieho mesta 120 km. To, že by tu mikroplasty zanechávali v tomto množstve priamo ľudské aktivity je vylúčené. Za všetko môže kolobeh prírody.

Foto: Pyreneje (Andy Holmes/Unsplash)

Vedci na základe výskumu vyslovili prvú teóriu o pohybe mikroplastov z oceánov a morí do vnútrozemia a uverejnili ju v časopise Nature Geoscience. Tvrdia, že vietor, kolobeh atmosféry a následné zrážky, môžu spoločne prenášať mikroplasty z morí a oceánov na vzdialenosť až 100 km. Či to môže byť aj viac, to je otázka ďalších výskumov. Možné to však je. Veď mikroplasty sú maličké, s rozmermi do 5 mm a mimoriadne ľahké. Prírodné živly si teda s jeho transportom poradia veľmi ľahko. Ak môže autá na Slovensku pokryť piesok z tisícky kilometrov vzdialenej Sahary, potom je naivné myslieť si, že podobne sa nespráva aj kolobeh mikroplastov.

The Guardian
Uložiť článok

Najnovšie články