V dnešných dňoch je aktuálna téma práve Moby Dick. Je to hlavne preto, že do kín sa dostal film „In the Heart of the Sea“, ktorý bol inšpirovaný knižným príbehom od autora Hermana Melvillea. Vedeli ste však o tom, že v oceánoch reálne žijú veľryby, ktoré sú staršie ako samotná kniha? Niektoré z nich už majú viac ako 164 rokov. Väčšina druhov veľrýb sa dožíva v priemere približne toľko, čo človek. Výnimkou však je veľryba grónska, ktorá sa môže dožiť viac ako 200 rokov.
Vďaka spolupráci medzi výskumníkmi a tradičnými inuitskými rybármi, ktorí stále legálne môžu veľryby loviť (aby mohli prežiť), vedia vedci odhadnúť vek. Dokážu to zistiť napr. z aminokyselín, ktoré sa nachádzajú v očiach veľrýb, alebo jednoducho z fragmentov harpún, ktoré ostanú zapichnuté v ich telách aj niekoľko desiatok rokov. Takto sa im podarilo zistiť, že najmenej 3 veľryby grónske sa narodili ešte pred rokom 1850.
Je to pozoruhodné najmä z dôvodu, že tento druh je na pokraji vyhynutia. Už pred 34 rokmi vedci napočítali len 1200 kusov veľrýb. Pred tým, ako sa vo veľkom rozbehol biznis rybolovu, sa ich počet odhadoval na 50 000. Dnes je situácia o niečo lepšia. Odhadovaný počet veľrýb sa blíži k 10 000, čo je určite významné zlepšenie.
Tieto veľryby dokážu svojou tvrdou lebkou preraziť aj hrubé ľadové kryhy. Ich lebka totiž tvorí 30 až 40% z celkovej dĺžky ich tela.
Odborníci varujú, že pokiaľ budú oceány znečisťované tak ako doteraz, je možné, že početnosť druhov veľrýb sa bude neustále zmenšovať. Veľryby, ktoré v moriach žijú už viac ako 160 rokov, sú veľmi vzácne a my ako ľudia by sme si mali uvedomiť, že je potrebné starať sa o životné prostredie našej planéty. Je to prostredie, v ktorom žijeme my, a v ktorom žijú aj ostatné organizmy. Akú veľkú katastrofu musí ešte ľudstvo zažiť, aby sa konečne spamätalo a prestalo ničiť vlastný domov?
Nahlásiť chybu v článku