Slovenská kuchyňa ponúka viacero dobrôt, ktoré si raz za čas doprajú mnohí z nás, alebo ich s radosťou odporučia známym prichádzajúcim zo zahraničia. Vyskúšali ste už však „hriate“ alebo „hriatô“? Ide o slovenský nápoj, ktorý sa spája s Vianocami, no nie každému je po chuti. Prečo? Jednou z jeho ingrediencií môže byť napríklad aj opečená slaninka. Tak ešte raz — pili ste už „drink“ so slaninou?
Horúce nápoje k zimnému obdobiu jednoducho patria. Či už je to šálka čaju, horúcej čokolády, punču, alebo vareného vína. No na takom Liptove, Orave či Spiši ľudia poznajú aj takzvané hriate, vysvetľuje Trnavský hlas. A vyrobiť si ho môžete veľmi jednoducho aj doma, stačí vám k tomu pár surovín.
Základom je slaninka na kocky
Na internete môžete nájsť množstvo receptov, podľa ktorých si túto lahôdku pripravíte. Jednou z jeho zložiek, ktorá sa v nich objavuje a môže medzi ľuďmi vyvolať až mierne pohoršenie, je slanina.
„Údenú slaninu, tú najobyčajnejšiu, najlepšie neprerastenú nakrájame na drobné kocky a necháme v samostatnej panvičke vyškvariť,“ stojí v jednom z návodov, ako na hriate. Recept na webe Varecha ďalej vysvetľuje, že je možné použiť anglickú slaninu, oravskú slaninu, prerastenú alebo domácu či neprerastenú vysokú slaninu, no práve „obyčajná údená slanina“ je v tomto prípade tou najideálnejšou voľbou. Alternatívou k nej môže byť napríklad maslo či iný tuk, napríklad kačací.
Tuk a alkohol dohromady
Postup prípravy je veľmi jednoduchý. Slaninu opražíte, pridáte med či cukor, ktorý skaramelizujete a následne pridáte alkohol podľa svojho výberu či lieh. V receptoch sa spomína vodka, slivovica, hruškovica a ďalšie. Niekto ešte predtým pridáva vodu, alebo sa hovorí o rôznych odvaroch. Keďže receptov je mnoho, nebudeme tvrdiť, že len tento jeden je ten „pravý“.
Vo výsledku vám vznikne nápoj so zlatistým sfarbením, v ktorom plávajú kúsky slaninky.
Ide teda o podomácky vyrobený nápoj, ktorý sa spájal nielen so sviatočnými príležitosťami, ale aj s bežnými dňami plnými tvrdej práce, vysvetľuje web Klubu generácie báčikov. Dodáva, že recept ani v minulosti nebol jednotný, ale každá domácnosť si ho pripravovala po svojom, aj keď vychádzala z rovnakého základu.
Pochlipkávať ho nie je správne
Radí, že hriate sa má piť zahorúca, hlavne v prípade, že do neho pridáte aj slaninu. Jej cieľom je „pomastiť hrdlo aj žalúdok“. A preto je ho ideálne kopnúť na jeden šup. Dnes ho môžete nájsť a ochutnať napríklad na vianočných trhoch.
Dajme si však ruku na srdce, ľudia, ktorí sa ešte s hriatym nestretli, môžu byť zaskočení jeho zložením a dokonca im môže byť nevoľno už len pri predstave pitia alkoholu s už spomínanou slaninou. No každopádne by ste mali aspoň vedieť, že takýto nápoj u nás existuje.
Tento článok nemá nabádať k požívaniu alkoholu a spomínaný nápoj je vhodný len pre osoby staršie ako 18 rokov.
Nahlásiť chybu v článku