Foto: Twitter (Allison Salas)

USA čelí masovému úhynu vtáctva.

Vedci zaznamenali mimoriadne znepokojivý jav, v oblasti Nového Mexika zahynuli už tisícky migrujúcich vtákov. Odborníci sa obávajú, že čoskoro môžu byť tieto čísla oveľa vyššie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hynú tisícky, ba možno milióny vtákov

Portál Las Cruces Sun News informuje o desivom jave, v posledných týždňoch totiž ornitológovia a biológovia zaznamenali masový úhyn migrujúceho vtáctva. Mŕtve telá boli objavené naprieč celým územím Nového Mexika. Navyše, nejde o izolované náhodné úmrtia, ako píše portál Science Alert, mŕtvych vtákov sú tisícky, ba možno aj milióny.

Prvé úmrtia sa začali objavovať ešte v auguste, pričom skupiny mŕtvych vtákov našli ornitológovia aj v oblastiach Doña Ana County, Jemez Pueblo, Roswell, či Socorro. Prípady sú hlásené aj z Texasu, Colorada či z Arizony.

Medzi uhynutými vtákmi sa nachádzali najmä lastovičky, tyranovce či mlynárky. Prostredníctvom príspevku na Twitteri ekologička Allison Salas informuje, že za úhyn je zrejme zodpovedný studený front, ale aj masívne požiare a husté mračná dymu, ktoré Ameriku sužujú. Následkom týchto vplyvov boli zrejme migračné vzorce vtáctva narušené. Vtáky sa mohli vyplašiť a vybrať sa na cestu skôr, ako by mali. Navyše, v preletovej dráhe, ktorej súčasťou je aj púšť Chihuahua, je len málo zdrojov vody a potravy, čo taktiež mohlo k úhynu prispieť.

Zdá sa, že ovplyvnené sú len migrujúce vtáky, úhyn lokálneho vtáctva zaznamenaný nebol. Portál Global News píše, že zmeny bolo možné pozorovať už predtým, ako vtáctvo začalo zomierať. Vtáky sú letargické, omámené, dezorientované a viac času trávia na zemi ako v konároch stromov. Zmeny sú badateľné aj na ich zovňajšku, na prvý pohľad sa môže zdať, že postihnutý vták je v poriadku, je však extrémne vychudnutý. Nemajú žiadne zásoby tuku a aj ich svalová hmota je ledva badateľná. Vyzerá to, akoby vták letel dovtedy, kým sa mu nevyčerpali absolútne všetky zásoby energie a ďalej už letieť nevládze.

Príčiny vedci stále skúmajú

Problémom je, že pred migráciou si musí vták urobiť tukové zásoby, aby dlhý let prežili. Vtáky zvyčajne migrujú počas noci, pričom vo vzduchu môžu vydržať až tri po sebe nasledujúce noci. Následne však musia pristáť, nakŕmiť sa a potom môžu pokračovať v ceste. Dym z požiarov mohol narušiť nielen migračnú trasu, ale aj citlivé pľúca vtákov. Masový úhyn však mohli zapríčiniť aj ďalšie faktory, vedci však ich stále skúmajú.

Portál Carsonnm vysvetľuje, že v prípade, ak nájdete dezorientovaného a oslabeného vtáka, najlepšie, čo môžete urobiť, je držať od neho ďalej domáce zvieratá, ako napríklad psy a mačky. Ideálne je nechať vtáka, aby sa nakŕmil a opäť nabral silu. Úhyn väčšieho množstva vtákov je potrebné hlásiť príslušným úradom.

Uložiť článok

Najnovšie články