V nórskom pohrebisku archeológovia našli významný nález. Kým zvyčajne sa na pohrebiskách dajú nájsť rôzne zbrane, šperky či iné podobné artefakty, na tomto našli niečo iné. Bola to stará rímska dosková hra, s ktorou sa hrali ľudia pred 1 700 rokmi. Vyzerá to tak, že ľudia o podobnú zábavu javili záujem už veľmi dávno.
Celkovo nález obsahuje 19 hracích častí vrátane pretiahnutých kamenných útvarov, ktoré slúžili ako kocky, ako informuje portál Science Alert. Tie síce vyzerajú rozdielne ako kocky, ktoré nájdete pribalené v takmer každej doskovej hre, no cieľ plnili rovnaký. Hra má názov Ludus latrunculi.
Ludus latrunculi
- bola jednou z najpopulárnejších hier starovekého Ríma
- podobala sa dnešnej dáme
- cieľom hry bolo vyhodiť z hracieho poľa so štvorcami 8×8 súperove kamene z plochy
Stará 1 700 rokov
Archeológovia hru našli v lokalite Ytre Fosse, neďaleko obce Alversund v západnom Nórsku. Nález pochádza z mladšej doby železnej a je datovaný približne do roka 300 po Kristovi. Táto oblasť bola dôležitou námornou trasou na ceste známej ako Nordvegen, či Severná cesta. Dokonca sa predpokladá, že kvôli veľkému významu tejto cesty vlastne vznikol aj názov pre samotný štát.
Kontakt s Rímom
Pre archeológov je to významný nález, keďže v Škandinávii množstvo takýchto objavov nie je a hlavne v takom počte hracích častí. Najviac ale zamrzí, že neobjavili samotnú hraciu dosku.
Okrem hry našli archeológovia aj ďalšie artefakty ako sú hrnčiarske výrobky, kosti, bronzové ihly či sklo.
„Sú to stavové objekty, ktoré svedčia o kontakte s Rímskou ríšou, kde sa radi hrali s doskovými hrami,“ uviedol historik Morten Ramstad z nórskeho múzea v Bergene pre verejnoprávnu televíziu NRK.
„Ľudia, ktorí hrali tieto hry boli miestnou aristokraciou alebo vyššou spoločenskou triedou,“ povedal.
Vystavia ich v múzeu
Vedci tvrdia, že nájdené časti hry sú vyrobené z kostí a sú relatívne dobre zachované. Na dlhých útvaroch predstavujúcich kocky je možné vidieť malé krúžky, ktoré predstavujú čísla nula, tri, štyri a päť.
Ďalším krokom teraz bude konzervácia predmetov a ich následné vystavenie v múzeu.
„Nájsť hru starú takmer 2 000 rokov je neuveriteľne fascinujúce,“ povedal Ramstad a dodáva: „Ukazuje nám to, že ľudia sa v minulosti od nás až tak nelíšili.“
Nahlásiť chybu v článku