Foto: Flickr (European Parliament)

V eurovoľbách budú môcť svoj hlas odovzdať mladí ľudia vo veku 16 a 17 rokov v Rakúsku, Nemecku, Belgicku, Grécku a na Malte.

Voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa naprieč krajinami EÚ uskutočnia medzi 6. a 9. júnom. Na Slovensku budú môcť svoj hlas odovzdať občania a občianky vo veku od 18 rokov v sobotu 8. júna.

Článok pokračuje pod videom ↓

Poslancov a poslankyne budú môcť tento rok voliť aj mladí ľudia vo veku 16 a 17 rokov. A to v piatich krajinách. Na Slovensku ich rovesníci a rovesníčky nemajú právo rozhodovať o zástupcoch do europarlamentu.

Mladí chcú mať silnejší hlas

Podľa prieskumu Rady mládeže Slovenska si však takmer polovica mladých ľudí myslí, že k zákonom, ktoré ovplyvňujú ich život a krajinu, by sa mali vyjadrovať aj osoby vo veku 16 a 17 rokov.

EP pritom už pred dvoma rokmi avizoval, že europoslancov by mali voliť aj občania a občianky od 16 rokov. Rozhodnutie je však na členskej krajine.

Na Slovensku až 79 percent mladých ľudí zastáva názor, že sa o nich politici a političky nezaujímajú. Jedným z riešení by podľa nich bolo zníženie volebného veku na 16 rokov. Tento názor zastáva až 40 percent respondentov a respondentiek vo veku od 15 do 29 rokov.

Približne rovnaký počet opýtaných si myslí, že ľudia vo veku 16 a 17 rokov majú právo vyjadrovať sa k zákonom.

„Súčasťou celospoločenských posunov vo svete je volanie po väčšom zapojení mladých ľudí do rozhodovania o svojej budúcnosti. Medzistupňom na Slovensku je vznik poradných orgánov mládeže na rôznych úrovniach samosprávy a verejnej správy, ktorý pomáha zapojiť mládež cez rôzne participatívne mechanizmy,“ povedal Juraj Lizák z Rady mládeže Slovenska.

Téma znižovania volebného veku je aktuálna nielen na pôde Európskej únie, zaoberá sa ňou aj Rada Európy. Tá už v roku 2009 upozornila na to, že vzhľadom na demografický vývoj v krajinách starého kontinentu hrozí, že mladí ľudia a ich témy budú v politike marginalizované a dominovať budú témy atraktívne pre starších voličov a voličky.

Aktuálne niektoré krajiny k zníženiu veku pristúpili. Nemecko a Rakúsko najskôr znížili vek v komunálnych voľbách, v roku 2007 znížilo Rakúsko aj vek v národných a európskych voľbách. Nemecko znížilo vek pre eurovoľby minulý rok.

Okrem toho môžu europoslancov voliť mladí voliči aj v Belgicku, na Malte, v Grécku (od 17 rokov) a pred mesiacom túto hranicu znížilo aj Estónsko. Tu sa zmena dotkne až ďalších eurovolieb.

Ďalšou z tém, ktoré potrebujeme riešiť, je aj možnosť online volieb.

Uložiť článok

Najnovšie články