Avšak, či už ste niekedy nejakú vyskúšali alebo nie, vo vašom mozgu sa predsa jeden halucinogén nachádza. Je to droga DMT alebo tiež Dimetyltryptamín. Ten sa prirodzene nachádza v rôznych rastlinách, z ktorých sa extrahuje do podoby drogy. Ale v stopových množstvách sa nachádza aj v telách cicavcov, ako uvádza portál vtm.zive.cz.
To, že DMT sa nachádza v telách zvierat nie je ale žiadnou novinkou. Americký psychiater Rick Strassman je autorom hypotézy, že v mozgoch cicavcov, konkrétne v epifýze sa nachádza DMT. Tejto myšlienky sa chytil Jimo Borjiginová z Michiganskej univerzity a chcela ju potvrdiť. To sa jej aj napokon podarilo, keď DMT našla v epifýze potkanov.
DMT
- DMT alebo dimetyltryptamín sa vyskytuje prirodzene v prírode
- Je to halucinogénna droga, nachádzajúca sa nielen vo veľkom množstve rastlín, ale aj v telách cicavcov v malých množstvách
- Predpokladá sa, že jeho funkcia by mohla byť spojená so snívaním
- Psychotropné efekty DMT boli prvýkrát vedecky študované maďarským chemikom a psychológom Dr. Stefanom Szárom
- DMT nie je návykové
Jimo Borjiginová spolu so Strassnanom v roku 2013 publikovali výsledky svojho experimentu, no neodpovedali na základnú otázku. Odkiaľ sa DMT v mozgu berie a akú úlohu tam zohráva?
Najnovšia štúdia Scientific Reports, ktorej sa zúčastnila Borjiginová sa preto zamerala na tento aspekt. Pátrali v mozgoch potkanov po dvoch enzýmoch, ktoré sú kľúčové pre syntézu DMT. Zistili, že DMT nepôsobí iba v epifýze, ale týka sa mnohých oblastí mozgu vrátane mozgovej kôry či oblasti hipokampu, ktorý má hlavnú úlohu pri ukladaní informácií do pamäti.
Koncentrácia DMT v mozgu je však nízka, podobne ako napríklad hormónu serotonínu či iných príbuzných aminokyselín. Zaujímavé zistenie, ktoré vedci učinili bolo, že produkcia DMT v mozgu stúpa vtedy, keď dôjde u zvierat k zástave srdca.
Minulý rok tím britských vedcov priniesol štúdiu, v ktorej porovnával účinky stavov DMT so stavmi u ľudí, ktorí prežili klinickú smrť. Zistili, že obe skupiny ľudí prežívali veľmi podobné pocity. To môže podporiť zistenia novej štúdie, že podobne ako u potkanov, aj u ľudí tesne pred smrťou, môže dôjsť k veľkej produkcii DMT v mozgu.
Nahlásiť chybu v článku