Foto: Unsplash (Solen Feyissa)

Umelá inteligencia otvára dvere podvodníkom.

Počet podvodníkov poslednú dobu úmerne vzrastá s vývojom umelej inteligencie. Oklamať chcú nielen bežných ľudí, ale najnovšie aj podnikateľov. Na nový typ podvodu upozorňuje aj ministerstvo vnútra.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Stránka Hoaxy a Podvody, ktorú má v kompetencii ministerstvo vnútra, upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa rozhodli zaútočiť na firmy cez uchádzanie sa o zamestnanie. Tento nebezpečný trend zaznamenali firmy po celom svete.

Stratégia je pritom jednoduchá, firma zverejní ponuku práce, záujem prejaví niekoľko uchádzačov a medzi nimi môže byť aj falošný človek. Pomocou AI technológií a deepfake nástrojov podvodníci vytvoria falošnú identitu uchádzača. Vygenerujú mu tiež falošný životopis, doklady a samozrejmosťou je aj vystúpenie na kameru počas pohovoru. Zamestnávateľ si väčšinou až v tomto bode uvedomí, že nejde o ozajstného človeka.

Falošný uchádzač sa chcel dostať do IT firmy

Ako informuje TA3, najznámejším prípadom je príbeh americkej firmy Pindrop Security. Do výberového konania na pracovnú pozíciu v IT sa prihlásil kandidát menom Ivan. Na prvý pohľad perfektný životopis ich zaujal, preto si ho pozvali na online pohovor. Tam si firma všimla niečo divné – mimika tváre nesedela s tým, čo uchádzač rozprával. Ako sa zistilo, Ivan bol naozaj umelo vytvorený, aby perfektne napodobnil človeka, čo sa mu skoro podarilo.

Firma sa po tejto skúsenosti rozhodla využiť technológie, ktoré v budúcnosti budú overovať jednotlivé videopohovory na detekovanie falošnej osoby.

„Falošní zamestnanci môžu zbierať mzdy bez toho, aby vykonávali skutočnú prácu. V najhorších prípadoch môžu byť zapojení do kybernetických útokov a špionáže,“ píše stránka Hoaxy a Podvody s tým, že sa očakáva, že do roku 2028 bude až 25 % uchádzačov o prácu falošných.

Uložiť článok

Najnovšie články