Ilustračná foto: By Æstronomær - Own work, CC BY-SA 4.0, Link / By NASA - This picture is from the NASA Apollo archive, image number AS10-29-4324., Public Domain, Link

Na mesačnom povrchu sa ukrýva mnoho miest, ktoré sú nedotknuté teplom a ultrafialovým žiarením. 

Vedcov zaujal pohľad na zóny, o ktorých sa hovorí ako o „trvalo zatienených oblastiach“ (voľne preložené z anglického výrazu permanently shadowed areas – PSR). Ide o tienisté úseky, ktoré ležia v kráteroch a priehlbinách blízko mesačných pólov. Slnko na tieto oblasti nemá žiadny dosah a sú trvalo chránené pred jeho škodlivým žiarením.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Vedci sa na jedinečné oblasti pozreli pekne zblízka a prinášajú jedinečnú teóriu, ktorá môže zmeniť náš pohľad na možný život vo vesmíre.

V nedávnej štúdii — ktorú ešte čaká recenzovanie nezávislými odborníkmi, priniesli teóriu o možnom živote, ktorý by mohol byť ukrytý práve v tieni PSR zón. Správu priniesol Daily Mail.

Kým ste možno práve zakrútili hlavou, nová teória vznikla po zohľadnení podmienok v kozme.

Mikróby vo vesmíre zabíja teplo a žiarenie, na tieto zóny však nedosiahne

John Moores, planetárny vedec, ktorý štúdiu viedol tvrdí, že vo vesmíre zvyčajne mikróby neprežijú, pretože ich zabíja teplo a ultrafialové žiarenie.

Temné zóny na Mesiaci sú však pred škodlivým žiarením trvalo ukryté. Podľa autorov štúdie to znamená, že pre potenciálny život na Mesiaci sú zóny PSR jeho bezpečným útočiskom.

Jedna baktéria, ohľadom ktorej vznikla vášnivá diskusia, nesie názov Bacillus subtilis. Hoci sa zvyčajne zdržiava na zemskom povrchu — v pôde alebo v črevách oviec a kráv, jej prítomnosť sme už objavili aj na vonkajšej strane Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Ilustračná foto: Pexels

Vedci odhadujú, že podobným princípom mohlo potenciálne dôjsť ku kontaminácii samotného Mesiaca v dobe, keď astronauti pristávali na jeho povrchu. Pozemské mikróby, ktoré sa v tom čase nachádzali na vesmírnej lodi, sa tak mohli potenciálne usídliť vo vnútri PSR a prežiť celé dekády v nečinnom stave.

Pre vedcov je overenie tejto teórie kľúčové pre budúcnosť vesmírneho výskumu. Ak totiž na Mesiaci nájdeme prítomnosť baktérií zo Zeme, mohlo by to viesť k manipulácii s údajmi zozbieranými z jeho povrchu.

Mesiac je pre vedcov veľkým objektom záujmu a výskum, ktorý sa na jeho povrchu odohráva, ovplyvňuje aj náš pohľad na iné vesmírne objekty. Prítomnosť života, ktorý pochádza z našej planéty a kontaminoval povrch Mesiaca počas vesmírnych misií, môže mať vplyv na výskum organických molekúl, ktoré sa nachádzajú na iných vesmírnych objektoch, akými sú kométy.

Otázkou zostáva, do akej miery na tejto kontaminácii záleží? To bude závisieť len od vedeckej práce vykonanej v rámci PSR,“ opísal Moores. „Analýza (mesačného povrchu) bude ale jednoduchšia, pokiaľ budeme minimalizovať kontamináciu z pozemských zdrojov.“

Uložiť článok

Najnovšie články