Foto: unsplash/ Imani

O zdravotnej stránke týkajúcej sa úprave pitnej vody, koluje svetom mnoho falošných informácií.

Medzi také informácie patria aj tie o účinku fluoridu, ktorý sa pridáva do pitnej vody. Zistili to aj obyvatelia Aljašky, ktorí sa v roku 2007 rozhodli hlasovať za to, aby sa táto prímes do vody viac nepridávala. Aký to malo dopad na ich život?

Článok pokračuje pod videom ↓

Výhody fluoridu

Obyvatelia aljašského hlavného mesta Juneau si robili vážne starosti o to, aký má fluorid v pitnej vode vplyv na ich zdravie. V roku 2007 sa teda rozhodli odhlasovať zákon, podľa ktorého sa viac do pitnej vody fluorid pridávať nesmel. Rozhodnutie nevzniklo zo dňa na deň, obyvatelia mesta a odborníci z rôznych odborov, ako napríklad zubári, o ňom viedli búrlivé diskusie celé roky.

Už desaťročia je známe, že fluorid má pozitívne účinky napríklad na zuby. Pomáha totiž znižovať riziko vzniku kazov. O tom, čo sa s telom stane, keď sa fluorid prestane užívať, sa však toho veľa nevie.

Foto: unsplash

S fluoridom alebo bez

Schválenie zákona zakazujúceho pridávanie fluoridu do vody poskytlo odborníkom príležitosť, na lepšie preskúmanie účinkov tohto rozhodnutia. Šance sa chopila aj výskumníčka menom Jennifer Mayer z aljašskej univerzity. Vo výskume sa zamerala na dve skupiny detí, ktoré ešte nedosiahli vek 18 rokov, pričom skúmala najmä ich zubárske záznamy.

V prvej skupine boli záznamy 853 detí, ktoré boli pred rokom 2007 vystavené optimálnemu množstvu fluoridu vo vode. V druhej skupine bol záznamy 1 052 detí, avšak z roku 2012, teda už po zavedení zákazu používania fluoridu.

Viac zubných kazov

Výsledky výskumu sú vskutku zaujímavé. Ukázali totiž, že odstránením fluoridu z vody sa deťom vytvoril o jeden zubný kaz ročne viac, ako u detí, ktoré prostredníctvom pitnej vody prijímali optimálne množstvo tejto látky. To znamená nielen viac nepríjemných zubárskych zákrokov, ale aj vyššie náklady. Ďalšie skúmanie ukázalo, že najviac kazov ročne mali deti vo veku od 0 do 6 rokov, staršie deti mali kazov menej. Odborníci si myslia, že za tým stojí fluorid, ktorý stihol ich organizmus prijať do roku 2007.

Foto: unsplash

Jednoznačné výsledky

Autori štúdie ďalej dodávajú, že bez dostatočného množstva fluoridu je sklovina slabšia a nedochádza k remineralizácii zubu vo včasných štádiách kazu. Mayerová dodáva, že oprava poškodených zubov je omnoho finančne náročnejšia, ako pridanie fluoridu do pitnej vody. Odborníci teda jednoznačne vidia viac výhod ako nevýhod, pokiaľ ide o fluorid. Je však na obyvateľoch Aljašky, ako sa rozhodnú a teda či svoje rozhodnutie prehodnotia, alebo pri ňom zotrvajú.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články