Ak by sme mali určiť presnú hodinu, kedy by mali ísť všetci spať a taktiež kedy by mali vstať, asi by sme neuspeli. Tiež to neodporúčajú ani odborníci. Každému vyhovuje niečo iné, ako je to zrejme pri všetkých činnostiach. V tomto článku sa dozviete o tom, ako zle rozložený spánok môže ovplyvňovať vaše každodenné činnosti a dokonca aj vašu náladu.
Ak sa do postele dostávate pred polnocou a ráno o 5 musíte vstávať, nie je to ideálne a do veľkej miery to môže ovplyvniť aj váš každodenný život. Čo môžete teda spraviť, aby sa váš spánok stal efektívny a aby ste ho zlepšili? Je tou správnou odpoveďou práve vstávanie v ten istý čas každý jeden deň?
Profesor Colin Espie z univerzity v Oxforde má pre vás nejaké tipy. „Najlepšou stratégiou je stanoviť si nejaký presný režim. Pravidelnosť je spôsob, akým sa dopracujete k dobrému spánku. Spravte z toho zvyk. Zo skúseností vieme, že na spánku by ste nemali šetriť, nech sa prebudíte o hociktorej hodine. Čas, ktorý potrebujeme na spánok, sa líši od jednotlivca k jednotlivcovi. Zlý alebo nedostatočný spánok môže ovplyvňovať nie len váš dennodenný život, ale aj vašu náladu, komunikáciu, či produktivitu“. Ak sa vám stáva často, že sa budíte nahnevaní a podráždení, možno je to práve kvôli vášmu režimu spánku.
Pokiaľ ide o to, kedy je vhodný čas ísť do postele, profesor Espie vysvetľuje, že na to neexistujú presné pravidlá. „Je dôležité aby sme nelipli na predstave, že napr. o 22:00 je ten správny čas na spánok. Každý sme iný a máme iné chronotypy. Buď sme ranné vtáčatá, alebo nočné sovy, takže sa presný čas nedá určiť hromadne.
Každý z nás by mal zistiť, čo nám najviac vyhovuje a potom z toho urobiť zvyk. Je nesprávne jeden deň ponocovať a druhý deň „odpadávať“ do postele už o 20:00. Vedeli ste o tom, že ranné vtáčatá majú menej detí, viac športujú a majú lepší zdravotný štýl a nočné sovy sú zas viac kreatívnejšie, ale aj promiskuitnejší a častejšie trpia depresiami?
Nahlásiť chybu v článku