Foto: Georg Lippitsch [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons/wikimedia.org

V krematóriu v Arizone bola po niekoľkých testoch zistená prítomnosť rádioaktivity.

Krematórium, ktoré sa nachádza v Arizone, bolo pozitívne v testoch na rádioaktivitu. Zistilo sa to po tom, ako bol v ňom spálený človek s nádorom na pankrease. Ten totižto ešte tesne pred smrťou podstúpil rádioterapiu. Aké veľké riziko a aké následky táto situácia má pre ostatných? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Rádioaktívne zlúčeniny sa v lekárstve používajú v chemoterapii s cieľom diagnostikovať a liečiť choroby. V roku 2017 bolo 69-ročnému mužovi z Arizony diagnostikovaná rakovina. Našli mu totižto pankreatický neuroendokrinný nádor. Práve to bol dôvod, prečo muž podstúpil niekoľko liečení, ktoré zahrňujú aj rádioterapiu pomocou rádioaktívnych zlúčenín – lutécia a technécia. Bohužiaľ, mužovi sa už pomôcť nedalo. Kvôli nízkemu tlaku a iným problémom bol prevezený do inej nemocnice, kde zomrel.

„V čase jeho smrti sme netušili o tom, že zomrel a bol následne spopolnený,“ povedal ošetrujúci lekár Nathan Yu pre portál IFLScience . Keď sa lekár a jeho tím dozvedeli o tejto situácii, zavolali do Arizona’s Bureau of Radiation Control aby zistili, či štát nemá nejaké predpisy na to, aby oznamoval krematóriám možné radiačné nebezpečenstvo.

Kremácia takéhoto pacienta môže byť totižto nebezpečná. Počas procesu sa uvoľňujú rádioaktívne látky prítomné v tele, ktorým môžu byť vystavení pracovníci alebo môže byť rozšírené do ďalších oblastí, čo vytvára nebezpečenstvo pre zdravie ďalších ľudí.

Lekári sa tak pustili do zisťovania radiácie v krematóriu. Jej prítomnosť zistili v zariadeniach ako je rúra, vysávač či drvič kostí. Stupeň radiácie však bol veľmi malý.

pxhere.com

Okrem budovy sa doktori zamerali aj na pracovníka, ktorý s telom pracoval. Analýza moču potvrdila, že sa v ňom nenachádza žiadne lutécium, avšak v našli v ňom stopy technécia. Keďže pracovník nebol liečený na rakovinu je pravdepodobné, že počas svojej práce bol nejakému pôsobeniu vystavený.

„Na liečbu alebo diagnózu pacientov používame len určité množstvo rádioaktivity,“ vysvetlil Kevin Nelson pre IFLScience. „Keď pacient dostane rádioaktivitu do tela, vyplýva z toho, že jej je mierne vystavený. Nie je jej však vo veľkom množstve, čo je aj dôvod, prečo sa v moči pracovníka krematória neobjavilo veľké množstvo technécia alebo lutécia.“

Nedávne údaje naznačujú, že v USA bolo vykonaných približne 18,6 miliónov procedúr v oblasti  nukleárnej medicíny, pričom celosvetovo ich bolo takmer 40 miliónov. Ako uvádzajú lekári, bezpečnostné protokoly sú veľmi dobre spracované, no veľmi často sú prehliadané v krematóriách či po úmrtiach pacientov. Ďalšie správy hovoria aj o tom, že existujú nejaké problémy v krematóriách s pacientmi, ktorí podstúpili rádioaktívnu liečbu, no Yu hovorí, že toto bolo prvýkrát, kedy bola skutočná kontaminácia aj zdokumentovaná.

„V tejto situácii sa pravdepodobne nepresiahla časová hranica, ktorá je potrebná na rozpad rádioaktívnych prvkov. No na trh prichádzajú nové technológie, vďaka ktorým sa budeme môcť v budúcnosti takýmto problémom vyhnúť,“ povedal Yu pre IFLScience.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články