Ilustračné foto: Pixabay

Nedostatkom pitnej vody trpí tretina ľudskej populácie.

Premieňať nepitnú morskú vodu na pitnú, je náročný energetický proces. Aj kvôli tomu nemá približne tretina svetovej populácie okamžitý prístup k pitnej vode, ktorá je základom pre život. S nedostatkom pitnej vody má problém nielen Afrika, ale aj India či dokonca niektoré oblasti Číny. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Kde nie je pitná voda, tam si len veľmi ťažko vieme predstaviť, že budú dobre fungovať ostatné veci, ktoré sú pre našu spoločnosť bežné. Príkladom je aj vzdelanie. Podľa komisie OSN, ktorú cituje businessinsider.com, ženy a deti v Afrike či v Ázii musia denne chodiť pešo priemerne 6 kilometrov, aby doniesli vodu. A to je náročné nielen energeticky ale aj časovo. Aj preto mnohí z nich si nemôžu dovoliť chodiť do školy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa GivePower (@givepowerfoundation),

Nezisková organizácia GivePower to chce zmeniť. Buduje solárne panely v rozvojových krajinách, aby ľuďom uľahčila už tak náročný spôsob života. Doteraz sa im podarilo v 17 krajinách sveta nainštalovať solárne zariadenie na viac ako 2250 miestach, predovšetkým v školách, dedinách či medicínskych zariadeniach.

To, že majú ľudia prístup k elektrine ale ešte nezabezpečuje prístup k pitnej vode. Zakladateľ spoločnosti GivePower Hayes Barnard sa rozhodol ľuďom v rozvojových krajinách pomôcť aj týmto spôsobom.

Spoločnosť preto vyvinula vlastný systém odsoľovanie založený na energii zo solárnych panelov a dvoch čerpadlách. Takýto systém dokáže denne produkovať a ž 75-tisíc litrov vody, čo znamená zabezpečenie potrieb pre  25 až 35-tisíc ľudí. Zariadenie môže vďaka dvom čerpadlám fungovať nepretržite, aj ak by sa na jednom z nich vykonávala údržba. Voda však nie je zadarmo. Štyri litre vody stoja jeden cent, čo je ale dostupná cena.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa GivePower (@givepowerfoundation),

GivePower už takéto zariadenie inštalovala v kenskej oblasti Kiunga. Už od roku 2014 postihlo oblasť veľké sucho a navyše slaná voda prenikla aj do miestnych studní. Ľudia tak pili sladkú vodu zmiešanú so slanou čo im spôsobovalo zdravotné problémy a navyše voda bola aj kontaminovaná.

Bola to hrozná situácia pre túto komunitu,“ povedal Barnard. „Deti chodili s ranami po tele od toho ako im slaná voda vyžierala kožu, museli sme s tým niečo urobiť.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa GivePower (@givepowerfoundation),

Systém ale nebol lacný, stál 500-tisíc dolárov. Spoločnosť dúfa, že ročne zarobí 100-tisíc dolárov a tieto peniaze budú použité na výstavbu ďalších takýchto zariadení. Navyše dúfajú, že sa im podarí znížiť náklady na výstavbu a tým bude pitná voda pre rozvojové krajiny ešte dostupnejšia. Finančné prostriedky získava organizácia z darov od organizácií ale aj od bežných ľudí. Ak ju chcete podporiť, môžete tak spraviť na tomto odkaze.

Uložiť článok

Najnovšie články