Ročne mizne z našej planéty približne 30-tisíc živočíšnych druhov. V Afrike je denne zabitých v priemere 96 slonov. Za rok ľudstvo zabije viac ako 100 miliónov žralokov a z útrob Brazílie „unesie“ 38 miliónov rôznych zvierat, aby uspokojilo svoje chúťky po divokej prírode v modernej spoločnosti. Biodiverzita našej planéty sa zmenšuje extrémnou rýchlosťou a dôvod je jednoduchý. Človek.
Dôkazov o negatívnom vplyve človeka na biodiverzity našej planéty je neúrekom. Aktuálna štúdia uverejnená v časopise Biodiversity Conservation, ktorá preskúmala oblasť Južnej Ázie je len vrcholom ľadovca. Nelichotivá správa vedcov poukazuje na extrémny zásah človeka do miestnych ekosystémov. Napriek ochrane rozsiahlych území, vedci označili i národné parky za „prázdne lesy“. Pytliaci všetok život vyhnali.
Rangers find 109,217 snares in a single park in Cambodia @guardian @jeremy_hance #tigers #elephants https://t.co/ujnwi8rhWc pic.twitter.com/vo8dv0YiPR
— WildAid (@WildAid) 22. mája 2018
Jasnou ukážkou extrémneho zásahu človeka do ekosystému v južnej Ázii je výsledok práce rangerov v spolupráci s organizáciou Wildlife Alliance. V Kambodžskom národnom parku Southern Cardamom za 6 rokov spoločne odstránili presne 109 217 pytliackych pascí. A to môžeme počítať s tým, že ani zďaleka nedokázali nájsť všetky.
Rangers find 109,217 #poaching snares in a single park in #Cambodia https://t.co/57oJ0KehoQ pic.twitter.com/pD5QI4dbqX
— Environmental Investigation Agency (@EIA_News) 22. mája 2018
Od malých hlodavcov až po najimpozantnejšie veľké cicavce planéty (slony, nosorožce). Pytliaci v Južnej Ázii (i na celej planéte) lovia doslova všetko, čo sa v lese pohne. Využívajú na to tradičné kovové pasce, no i imrovizované smrtiace nástrahy vyrobené z čohokoľvek, čo je k dispozícii. Vietnam, Laos, Kambodža, Mjanmarsko, Thajsko aj Indonézia. Tu všade nájdete lesy takmer prázdne a bez života. Vraždenie ich obyvateľov je často systematické a pripomína genocídu.
Vo Vietname a Laose využívajú pytliaci na lov divej zvery akési „pluhy“, ktorými zvieratá vyháňajú do oblastí, kde majú položenú hustú sieť pascí. Podľa Thomasa Graya, jedného z autorov štúdie, je situácia najkritickejšia práve vo Vietname, Laose a Kambodži. Ohrozený je však celý región Južnej Ázie, čo dokazujú desiatky až stovky tisíc odstránených pytliackych pascí v lesoch vo všetkých tu ležiacich krajinách. Napriek ohromným výsledkom, ktoré rangeri a organizácie na ochranu zvierat dosahujú, je podľa Graya štatisticky možné odhaliť a odstrániť asi tretinu uložených pascí. Tie ostatné ostávajú pre ich oči ukryté a naďalej vyhladzujú bohatú biodiverzitu miestnych lesov.
TheGuardian
Nahlásiť chybu v článku