Foto: Global Fishing Watch (© Ulleung-gun County Office)

Ochranári odhalili mimoriadnu aktivitu čínskych lodí v oblasti nelegálneho rybolovu.

Na japonské pobrežie za posledných 5 rokov vyplavilo takmer 600 tzv. lodí duchov. Na opustených plavidlách japonské úrady príležitostne objavili aj mŕtvych členov posádok. Aktuálna správa aktivistov z prostredia ochrany svetového oceánu teraz prináša prelomové zistenia. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V Japonskom mori v oblasti medzi Kórejským polostrovom, Ruskom a Japonskom dochádza k mimoriadne intenzívnemu nelegálnemu rybolovu, informuje organizácia Global Fishing Watch v tlačovej správe k svojej novej vedeckej analýze. Obrovská flotila pozostáva z tzv. lodí duchov. Tie nevysielajú údaje o svojej polohe a obchádzajú verejné monitorovacie systémy. Oblasť je podľa aktivistov jedným z najohrozenejších a súčasne aj najslabšie kontrolovaných regiónov svetového oceánu.

Aktivistom sa niekoľkoročnou analýzou podarilo odhaliť sieť nelegálneho rybolovu v jednom z najviac ohrozených oceánskych regiónov. Aktivity podľa ich slov narúšajú sankcie uvalené Organizáciou spojených národov a súčasne výrazne prispievajú k nadmernému výlovu v regióne, ktorý je významným environmentálnym problémom.

Foto: Global Fishing Watch (© Planet)

Tretina čínskej flotily

Ochranári identifikovali viac ako 900 ilegálnych čínskych plavidiel v roku 2017 a 700 v roku 2018 operujúcich v severokórejských vodách porušujúc tak sankcie OSN. Podľa novej analýzy tieto čínske plavidlá ilegálne vylovili kalmarov v množstve, ktoré predstavuje spoločný výlov Japonska a Južnej Kórey. Má ísť o viac ako 160-tisíc ton kalmarov, ktoré na trhu predstavujú hodnotu 440 miliónov amerických dolárov.

„Rozsah flotily zapojenej do tohto nezákonného rybolovu tvorí približne jednu tretinu celej čínskej flotily určenej na výlov mimo pobrežnej zóny,“ hovorí Jaeyoon Park z projektu Global Fishing Watch a spoluautor štúdie. „Prepojením údajov z viacerých satelitov sme vytvorili bezprecedentný a podrobný obraz o nelegálnom rybolove v známom nepriehľadnom regióne,“ komentuje výsledky výskumu Park.

Foto: Global Fishing Watch (© Planet)

Po jadrových testoch v Severnej Kórey OSN uvalila na krajinu ekonomické sankcie, okrem iného aj zákaz zahraničného rybolovu. Podľa ochranárov však lode takmer s určitosťou patria Číne, vo väčšine prípadov však nemajú potrebné doklady ani licencie.

Severokórejské lode duchov

Štúdia tiež odhalila viac ako 3 000 severokórejských rybárskych lodí loviacich v ruských vodách. Podľa ochranárov ide o dôsledok neschopnosti konkurovať čínskym priemyselným rybárskym lodiam. Malí severokórejskí rybári sú tak vytláčaní do susedných vôd, ich lode však nie sú na také vzdialenosti prispôsobené. To je podľa odborníkov dôvod, prečo sa za posledných 5 rokov na japonskom pobreží vyplavilo takmer 600 severokórejských lodí, často s mŕtvymi členmi posádok.

Foto: Global Fishing Watch (© Planet)

Dôsledkom je aj rozmach tzv. vdovských dedín na východnom pobreží Severnej Kórey, ktoré trpia nedostatkom mužov (pracovnej sily) a potravy. „Vytláčanie malých severokórejských rybárov predstavuje alarmujúci a stále rastúci problém v oblasti ochrany ľudských práv,“ hovorí v tlačovej správe spoluautorka štúdie Katherine Seto. Nadmerný nelegálny rybolov čínskych lodí v severokórejských vodách podľa nej výrazne znižuje kvalitu a úroveň života v už beztak chudobných pobrežných oblastiach krajiny.

Nelegálny rybolov v oblasti medzi Kórejským polostrovom, Ruskom a Japonskom je vážnym problémom už viac ako jedno desaťročie. Nastavenie systému kontroly komplikuje najmä fakt neschopnosti krajín dohodnúť sa na presnom vytýčení hraníc v Japonskom mori. Na odhalenie rozmeru nelegálneho rybolovu v regióne ochranári pri analýze využili až štyri rôzne satelitné metódy, ich kombinácia nebola ešte pri podobnom výskume nikdy použitá.

Foto: Global Fishing Watch
Uložiť článok

Najnovšie články