V Indii slávnostne odhalili najvyššiu sochu sveta.

Medzi najznámejšie „megasochy“ sveta nepochybne patrí socha Krista Spasiteľa týčiaca sa nad brazílskym Riom. A to má pritom „len“ obyčajných 30 metrov. Ak by ste najvyššiu sochu na svete hľadali včera, potom by ňou bola socha Budhu v čínskej provincii Che-nan. Dnes je však všetko inak. V Indii totiž slávnostne odhalili 182 metrov vysokú podobizeň Sardára Patéla, železného muža Indie. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Stavať ju začali v roku 2016 a nakoniec im to trvalo celých 33 mesiacov. Monumentálna socha stála v prepočte asi 379 miliónov eur. Pre Indiu má však nevyčísliteľnú symbolickú hodnotu. Sardár Patél je totiž jednou z najvýznamnejších postáv moderných indických dejín. Práve jemu sa po získaní nezávislosti od Británie podarilo zjednotiť takmer všetky kniežacie štáty a vytvoriť jednotnú krajinu.

Foto: Sardár Patél (Hulton-Deutsch Collection/Wikimedia)

Sardár Patél pochádzal z Gudžarátu, indického štátu na západnom pobreží. Práve tu sa teda krajina za mimoriadnej podpory indického premiéra Naréndru Módího rozhodla postaviť najvyššiu sochu na svete. Odhalili ju dnes, 31. októbra, pri príležitosti 142. výročia Patélovho narodenia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aapdu Vadodara (@aapduvadodara),

Foto: Najvyššie sochy sveta/Wikimedia (1. Socha jednoty, 2. Socha Budhu, 3. Socha Slobody, 4. Mamajova mohyla, 5. Socha Krista Spasiteľa)

182 vysoká socha váži približne 67 000 ton a vybudovaná bola tak, aby odolala silnému vetru či dokonca zemetraseniu. „Socha jednoty“ ako stavbu v Indii nazvali, však nebude len spomienkou na významnú osobnosť indických dejín, ale aj vyhľadávanou turistickou atrakciou. Davy turistov by mala prilákať vyhliadka, ktorá sa nachádza vo výške 153 metrov v Patélovej hrudi.

Ako to už pri podobných projektoch býva zvykom, ani Socha jednoty sa nezaobišla bez vlny kritiky. Mnohí sochu označujú za zbytočné míňanie verejných prostriedkov, miestni obyvatelia tvrdia, že nesúhlasili s privatizáciou pozemkov a ochrancovia prírody podotýkajú, že stavba začala bez posudku vplyvu na životné prostredie zo strany ministerstva.

BBC
Uložiť článok

Najnovšie články