Foto: Unsplash

Na obchodovanie upozornila poslankyňa NR SR za stranu SaS Vladimíra Marcinková.

Pred narodením dieťaťa rodičia stoja pred mnohými otázkami – medzi nimi sa často nachádza aj tá, či odobrať a uložiť pupočníkovú krv. O tej sa hovorí ako o „zázraku“, ktorý v budúcnosti môže pomôcť pri liečbe ochorení. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Problémová pupočníková krv

K odberom však v minulosti zaujala negatívne stanovisko Európska komisia (EK), rovnako tak aj Česká hematologická spoločnosť. Hematológovia v Rakúsku alebo v Nemecku odber a použitie pupočníkovej krvi nepodporili.

Poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita Vladimíra Marcinková v blogu Denníka N upozornila na to, že na Slovensku sa s pupočníkovou krvou obchoduje. Ako píše, len máloktorá rodička vie o tom, že zdravotník, ktorý ju na odber nahovorí, dostane za jej rozhodnutie províziu vo výške asi sto eur.

Za odbermi na Slovensku stojí súkromná spoločnosť Cord Blood Center, ktorá má na túto aktivitu prakticky monopol. Za odber si účtuje 6901 490 eur. Ročné poplatky za uskladnenie pupočníkovej krvi sa pohybujú od 78 do 191 eur.

Marcinová sa snažila zistiť postoj Slovenskej hematologickej spoločnosti, bez výsledku. Jej významným predstaviteľom a zakladateľom bol pritom dnes už zosnulý profesor Mikuláš Hrubiško, ktorého syn, hematológ, v rokoch 2002 až 2004 figuroval ako spolumajiteľ spoločnosti CEPTRA s. r. o., dnes známej ako Cord Blood Center.

Napriek tomu, že používanie pupočníkovej krvi je v rozpore s odporúčaním EK a v podstate sa k nej negatívne vyjadrujú aj iné spoločnosti naprieč Európou, Hrubiško jej odoberanie a budúce použitie dlhodobo podporoval.

Drahé obchodovanie

Kým v susednom Česku odbery pupočníkovej krvi v minulosti zabezpečovala Banka pupečníkové krve ČR, patriaca pod fakultnú nemocnicu Motol, na Slovensku odbery zaisťuje Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek. Ten patrí pod súkromnú spoločnosť Cord Blood Center Group. V uplynulom roku sa jej tržby vyšplhali na 3,8 milióna eur.

Spoločnosť riadi doktor Zohdy Hamid. Ako pripomína Marcinková, v auguste 1999 ho mal Robert Fico osloviť s ponukou podieľať sa na založení strany Smer. V tom čase Hamid zakladal neziskovú organizáciu – verejný register pupočníkovej krvi. Ten je už 25 rokov jediný, ktorý má od ministerstva zdravotníctva povolenie skladovať pupočníkovú krv.

Firma bola presunutá do Švajčiarska, podľa registra v roku 2023 na jej čelo nastúpil Oliver Hamid. Po jeho boku v spoločnosti figuruje slovenský občan Martin Kollár.

Títo ľudia navyše podľa Marcinkovej vlastnia privátnu kliniku CBC Health AG v holandskom meste Eindhoven. Tam majú ponúkať experimentálne terapie kmeňovými bunkami z pupočníkovej krvi pre samoplatcov s rôznymi diagnózami. Jedna terapia pritom stojí 44-tisíc eur.

Poslankyňa upozorňuje, že ak súkromnej klinike zavoláte a spýtate sa, odkiaľ majú kmeňové bunky, ich odpoveď bude jasná – výlučne zo svojej vlastnej darcovskej banky na Slovensku.

Uložiť článok

Najnovšie články