Nie je žiadnou novinkou, že sa ľudstvo pokúša existovať na tejto planéte bez toho, aby jej spôsobovalo toľko ťažkostí. S novými ekologickými nápadmi sa stretávame takmer každodenne. Posledným veľkým trhákom v tejto oblasti je eko-dedina, ktorá má do roku 2017 vyrásť v Holandsku. Autori tohto nápadu už teraz plánujú ďalšie rozšírenie projektu do iných krajín Európy a postupne do celého sveta. Nečudo, ich nápad je vcelku reálny, sľubuje priniesť veľmi pozitívne výsledky a navyše ešte aj skvele vyzerá. Je toto budúcnosť našich životov?
Naša planéta si s nami užíva ťažké časy. „Útočíme“ na ňu zo všetkých strán a pomaly si tak ničíme svoj vlastný domov. Všetko však môže zmeniť projekt ReGen Villages, ktorý bol tento rok predstavený v Benátkach. Jedná sa o ideu udržateľnej susedskej komunity, ktorá by si dokázala všetko, čo k životu potrebuje, vyrobiť úplne sama. Rastliny, mäso, energiu… Prvá takáto high-tech poľnohospodárska dedina má vyrásť už do budúceho roku v Holandsku, len 20 kilometrov od Amsterdamu.
Projekt pochádza od kalifornských inžinierov, no jeho prvá realizácia poputuje do Holandska. Holandské poľnohospodárstvo je silno intenzifikované, mechanizované a využíva množstvo chemických hnojív. Pôdy majú málo, no ľudí veľa… Odtiaľ má projekt poputovať do krajín severnej Európy a neskôr do celého sveta.
Ekofarmy nie sú žiadnym prevratným nápadom. Na svete je ich mnoho, no tento projekt sa od nich predsa len odlišuje. Využiť chce totiž najnovšie technológie, ktoré poskytnú obyvateľom dediny pohodlie moderného sveta, no napriek tomu budú schopní vyprodukovať si dostatok eko potravín a energie. Navyše bude v týchto komunitách 100% recyklácia odpadu a vody. Planéta by sa nám za takýto spôsob života poďakovala, nemyslíte?
Autori projektu dokonca predpokladajú, že jednotlivé komunity budú v produkcii v pozitívnych číslach, čo sa týka potravín aj energie. Očakávajú dostatok vypestovaných plodín od zeleniny, cez ovocie, až po strukoviny. Rovnakú pestrosť predpokladajú aj pri živočíšnej výrobe. Plány dokonca zahrňujú aj chov rýb.
Možno sa vám nechce uveriť, že takéto niečo môže byť realizovateľné, no pravdou je, že dedina neďaleko Amsterdamu je už v konečných fázach plánovania. Prvotne tu bude vystavaných 25 domov, postupom času sa dedina rozšíri na 100 domov. Projekt bude ďalej putovať do severnej Európy – Švédska a Dánska. Po prispôsobení projektu na rôzne klimatické podmienky sa autori neobávajú expandovať aj do tropickej Indie či do hladom sužovanej subsaharskej Afriky.
Vedeli by ste si svoj život predstaviť v takýchto moderných susedských komunitách, kde by ste žili pokojným životom, ktorý neničí našu planétu?
Nahlásiť chybu v článku