Otepľovanie prostredia na severe našej planéty je dvojnásobne rýchlejšie v porovnaní s priemerným nárastom globálnej teploty. Varuje Americká národná administratíva pre oceány a atmosféru v jej výročnej Arktickej správe, ktorá nazvala otepľovanie „bezprecedentným“.
„Región Yukon je jednou z hlavných oblastí, ktorá abnormálne trpí v dôsledku otepľovania. To je niečo, čo sme si uvedomili v priebehu posledných 15 rokov,“ povedal David Hik z Univerzity Simon Fraser. „Rozsah zmeny je priam dramatický.“ Predošlé výskumy zistili, že medzi rokmi 1957 a 2007 oblasť stratila 22% svojej ľadovej pokrývky. To predstavuje zvýšenie celosvetovej hladiny morí a oceánov o 1,1 milimetra.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
„Keď som po prvýkrát prišiel na územie pohoria Saint Elias, cítil som sa ako cestovateľ v čase smerom do minulosti,“ povedal Hik. „To, čo vidíme dnes mi pripadá ako cestovanie do budúcnosti. Pretože, ako sa vytrácajú masívne ľadovce, tak sa mení aj celková reorganizácia prírodného prostredia.“
Dramatické zmeny krajiny prichádzajú uprostred predpovedí, že arktický región je odsúdený na to, aby v nasledujúcich rokoch zažil rýchlejšie a potenciálne ničivejšie zhoršenie, v porovnaní so zvyškom sveta. „Vidíme rozdiel v priemere o 20% v oblasti ľadovcov v Národnom parku Kluane a taktiež v ostatných prírodných častiach svetového dedičstva UNESCO,“ povedala Diane Wilson, šéfka organizácie Parks Canada. „Doteraz sme nič také nevideli. Vymyká sa to z hraníc normálneho stavu.“
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
„Tento druh udalostí nie je izolovaný na územie ľadovcov v Saint Elias,“ povedal Zac Robinson, spoluautor správy a profesor na Univerzite v Alberte. „Sme odsúdení na stratu 80% ľadovej pokrývky v Rocky Mountains v najbližších 50 rokoch. Nikdy pre tým v histórii ľudstva neboli hory tak dôležité, ako sú dnes. Hory sú územia, ktoré ľudia zbožňujú. A s týmto vedomím môže byť dosiahnutá skutočná zmena.
theguardian.com
Nahlásiť chybu v článku