Foto: reprofoto, Instagram.com (@jaredckushner)

Súčasťou plánu výstavby sú rezidenčné vily, súkromné móla pre jachty, kvalitné reštaurácie či luxusné ubytovanie.

Za výstavbou stojí Jared Kushner, známy podnikateľ a manžel Ivanky Trumpovej, dcéry amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ich vízia sa zhmotní v projekte s názvom Sazan Island Touristic Resort. Rastie na ostrove Sazan v Albánsku, ktorý počas druhej svetovej vojny Taliansko využívalo ako svoju základňu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

„Sme extrémne hrdí a šťastní z toho, že taký renomovaný americký podnikateľ prejavil záujem o investovanie v Albánsku,“ predniesol hovorca albánskeho premiéra Ediho Ramu pre The New York Times.

Albánsko sa dostane na mapu elitnej stredomorskej turistiky

Projekt je navrhnutý ako dovolenkový rezort, ktorý si bude môcť dovoliť iba svetová elita.

Kushner spolu s ďalšími kolegami plánuje stavať na ploche s výmerou približne 45 hektárov. Súčasťou plánu výstavby sú rezidenčné vily, súkromné móla pre jachty či kvalitné reštaurácie.

Po dokončení by sa tak malo Albánsko a jeho ostrov, ktorý sme poznali ako oblasť, ktorá je plná panenskej prírody, dostať na mapu elitnej stredomorskej turistiky.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jared Kushner (@jaredckushner)

Vďaka príspevku samotného Kushnera sa verejnosti sprístupnil aj návrh projektu, o ktorý sa podnikateľ podelil na sociálnej sieti Instagram.

Ktosi sa snaží odpútať pozornosť, tvrdia kritici

Ako opisuje Forbes, ostrov bol pre bežného človeka po celé desaťročia zakázanou oblasťou. Kedysi bol sídlom talianskeho diktátora Benita Mussoliniho.

„Od 60. rokov 20. storočia tu bola zriadená vojenská základňa, na ktorej žilo približne 1 000 vojakov a ich rodín. Na ostrove tak vzniklo malé vojenské mestečko, ktoré malo odolať jadrovému útoku, s celkovým počtom obyvateľov asi tritisíc.“

Ostrov Sazan.
Foto: Pasztilla aka Attila Terbócs, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Do projektu je v pláne investovať až 1,4 miliardy eur, píše Reuters. Sazan Island Touristic Rezort je pritom v súlade s legislatívou o strategických investíciách a o počte pracovných miest, pričom odhadom zamestná až 1 000 ľudí. Spoločnosť pritom už môže začať s prípravnými prácami.

Ako nakoniec informuje Tirana Times, podľa viacerých kritikov sa schválením projektu Rama snaží odpútať pozornosť Trumpovej administratívy od jeho historických väzieb na politických nepriateľov Trumpa v americkej ľavici.

Kushner aj albánska vláda však tvrdia, že evakuácia projektu nemá žiadnu spojitosť s Trumpom ako takým. Schválením sa albánska vláda údajne nesnaží ani získať priazeň Spojených štátov. Oproti tomu priaznivci projektu tvrdia, že výstavba je v súlade s dlhodobými cieľmi Albánska, ktoré chce revitalizovať sektor cestovného ruchu a prilákať viac medzinárodných návštevníkov.

Uložiť článok

Najnovšie články