Pre Egypt je to ďalší z historických momentov. Hrobka bola objavená už v roku 1940, no len teraz sa sprístupnila pre návštevníkov. Podľa odborníkov by mala byť stará zhruba 4 300 rokov a je zaradená do obdobia šiestej egyptskej dynastii. Vedci sa domnievajú, že patrí panovníkovi Mehu. Hrobka však nie je len jeho miestom posledného odpočinku, ale aj jeho syna Merena Ra a vnuka Heteba Kha.
Mehu bol významnou osobnosťou v čase šiestej dynastie. Žil počas vlády kráľa Pepiho a podľa všetkého mal byť riaditeľom paláca a šéfom miestnych sudcov. Hrobka sa skladá z jednej dlhej chodby a šiestich komnát. Je tu množstvo impozantných nástenných malieb, medzi ktorými nájdeme aj manželstvo krokodílov.
#Egyptology The Tomb of Mehu, in the Saqqara necropolis near Giza, features dozens of vibrant paintings from Egypt’s sixth dynasty, dating back approximately four millennia. The Egyptian government opened the tomb to visitors on last Saturday. pic.twitter.com/cb6ZUQLIdv
— SantiagoArt (@SantiagoArtis) September 11, 2018
Taktiež sa tu nájde množstvo aspektov egyptského života, medzi ktorými nechýba akrobatický tanec či vyobrazenia lovu. Egypt v poslednej dobe odhalil pre verejnosť viacero prastarých nálezov. Dúfa, že sa mu podarí ešte o čosi zvýšiť turizmus a že návštevníkom učaruje krajina faraónov a pyramíd, ktorými sa môžu pýšiť.
Žijeme v čase sociálnych sietí a vďaka tomu sa na internete nachádza snáď každá významná lokalita na svete. To však neznamená, že nemôžeme dostať autentický zážitok. Práve naopak, nič sa nevyrovná pohľadu na vlastné oči. Ak teda ešte nemáte naplánovaný poznávací výlet na budúcu dovolenkovú sezónu, Egypt by skutočne mohol byť zaujímavým okorenením všedného cestovania.
"Egypt opened a 4,000-year-old tomb to the public for the first time. The tomb of Mehu is one of the most well preserved ancient Egyptian tombs 👀 pic.twitter.com/XUxvRirfei"
— Muzamil (@promuzi) September 10, 2018
ladbible.com
Nahlásiť chybu v článku