Po nástupe do prezidentského úradu v roku 2014, Abdel Fatah al-Sisi odštartoval lov po nepohodlných osobách. Za šesť rokov jeho vlády boli zatknuté stovky novinárov, aktivistov, právnikov aj intelektuálov. Ich názory totiž podľa vládnych predstaviteľov ohrozujú bezpečnosť krajiny. Vláda ale najnovšie začala „poľovačku“ aj na egyptských influencerov, mnohé zatknutia sú pritom úplne scestné.
Britský denník The Guardian na svojom webe informoval o tom, že egyptská vláda na čele s prezidentom Abdelom Fatah al-Sisim vo veľkom začala zatýkať tamojších influencerov. Tí sa mali zdieľaním videí na sociálne siete, prevažne na TikTok, dopustiť zločinov, ktoré ohrozujú bezpečnosť krajiny.
Podľa prípadov, o ktorých The Guardian informuje, ide prevažne o mladé ženy, ktorých mali egyptské vládne autority zatknúť hneď niekoľko.
Študentka vraj propagovala prostitúciu
Jednou z trojice nedávno zatknutých žien je študentka Haneen Hossam, ktorá má na TikToku viac ako 1,3 milióna followerov. Vláde sa nepáčili jej videá o tom, ako mladé ženy nabáda k tomu, aby zarábali na sociálnych sieťach ako influencerky. Vláda v jej vydreniach videla propagáciu prostitúcie. Na krku má táto žena aj obvinenie za „útok na rodinné hodnoty egyptskej spoločnosti“. Rovnakého zločinu sa mala dopustiť aj Mowada al-Adham, ktorá na TikToku a Instagrame zverejňuje satirické videá, ktorá taktiež skončila za mrežami.
Haneen Hossam súd napokon prepustil, na slobode ale dlho nepobudla. Vo štvrtok si to súd rozmyslel a znova mladú študentku univerzity zatkol, pretože „bol proti nej predložený nový dôkaz“.
Vyznala sa, že ju znásilnili, vláda ju zatkla
Najšokujúcejší je ale prípad 17-ročnej užívateľky sociálnej siete TikTok, ktorú vláda taktiež v máji zatkla za videá, v ktorých sa spovedá z toho, že ju sexuálne znásilnila skupina mužov. Konanie vlády však prekvapilo – nezatkli len ju, ale aj jej údajných šesť útočníkov. Ako dôvod uviedli „propagáciu zvrhlostí“.
Prečo ale vláda zatkla aj 17-ročnú ženu, ktorá mala vo videu viditeľné modriny a rany na tele po útoku? Ako generálny prokurátor uviedol v oficiálnom vyhlásení, zaslúži si byť potrestaná, pretože spáchala zločiny, ku ktorým sa aj priznala, že ich spáchala.
Mimovládna egyptská organizácia ochraňujúce ľudské práva volala po okamžitom prepustení 17-ročnej napadnutej ženy a žiada, aby boli voči nej stiahnuté akékoľvek obvinenia. Až tento štvrtok ju však vláda previezla do ženského rehabilitačného centra pre obete násilia.
Obyvatelia Egypta rozhodnutia vlády podporujú
Nezrozumiteľné hľadanie zločincov v radoch novinárov, ale aj internetových hviezd nevedia pochopiť aktivisti z celého sveta. Ešte nechutnejšie je to, že niektorí obyvatelia Egypta toto naháňanie „zločincov“, ktorí zločincami vlastne ani nie sú, obhajujú a šikanujú tých, ktorí sa na sociálnych sieťach preslávili, respektíve majú iný názor na niektoré otázky.
Podľa mnohých podporovateľov súčasného režimu treba voči influencerom a iným nepohodlným osobám bojovať „železnou päsťou“ a brániť morálku egyptskej spoločnosti a ulíc.
Nahlásiť chybu v článku