Foto: Unsplash

Od začiatkom mája americký prezident Donald Trump uviedol do platnosti zákon "nulovej tolerancie".

Tento zákon má za úlohu kontrolovať príliv migrantov od južnej hranice Spojených štátov. Ak vám angličtina nerobí problém, oficiálne znenie zákona si môžete prečítať na webstránke Ministerstva vnútornej bezpečnosti Spojených štátov amerických. V princípe však ide o prísnejšiu kontrolu (nielen) mexických migrantov. V súvislosti so zákonom nulovej tolerancie už bolo na amerických hraniciach oddelených vyše 2000 detí od ich rodičov. To rozhodne nevplýva kladne na ich psychiku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Oddelenie detí od ich matiek je pre nich rozhodne škodlivé,“ povedal Jack Shonkoff, vedúci centra pre vývin detí na Harvardovej univerzite. Pre objasnenie tejto problematiky však nie je potrebná žiadna náročná veda, keďže z ľudského hľadiska ju dokážeme pochopiť všetci. A všetci si vieme predstaviť aj úzkostné emócie nechápajúcich detí, ktoré sú na hraniciach násilne oddelené od rodičov. Stresujúce či traumatizujúce situácie v detstve, môžu často viesť k dlhodobým problémom z hľadiska psychického zdravia.


Ľudské telo má na stres jasnú odpoveď. Zvýšený tlak a tep srdca. Pokiaľ sa tieto symptómy prejavia v zdravom prostredí, nemá to na dieťa negatívny vplyv, keďže stresujúce momenty formujú nás všetkých. Všetkého však veľa škodí a obzvlášť na to musíme apelovať pri strese. Dlhodobý stres sa môže prejaviť aj na fyzickom zdraví a taktiež má dlhodobé následky. Trauma spôsobuje negatívny vývin mozgu a taktiež zvyšuje pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych chorôb, mozgových príhod, cukrovky, depresií či závislostí.

Solidarity march with immigrants & refugees

Od momentu, ako sú deti na hraniciach oddelené od svojich rodičov, trvá ďalšie tri dni, kým sú umiestnené do útulkov alebo náhradných rodín. Experti varujú, že tento zákon by na mladú generáciu mohol mať katastrofálne následky, a preto by mal byť čo najskôr zvrátený. Viac ako 9-tisíc vedcov, profesorov či lekárov z tejto oblasti, sa podpísalo pod petíciu za zrušenie zákona nulovej tolerancie. „Predstierať, že traumatizujúce situácie a vyrastanie bez rodičov nemá na deti negatívny dopad v oblasti vývinu, je znehodnocovanie všetkého, čo vieme o ľudskom mozgu,“ píše sa v petícii.

Unsplash

Agentúra Associated Press navštívila jedno z miest, kde tieto deti čakajú na svoj rozsudok. Išlo o starý sklad v Texase, kde stovky zmätených detí čakalo zavretých v klietkach na to, čo bude. Niečim takým by si nemalo prejsť žiadne dieťa na svete. Obe strany, republikáni aj demokrati prejavili nad zákonom značné znepokojenie. Nezhodujú sa však v tom, ako by mal zákon po reforme vyzerať. A teda, kým sa ľudia s bielymi goliermi dohodnú, deti budú musieť naďalej zažívať traumatizujúce situácie, namiesto toho, aby sa nachádzali v zdravom prostredí, pod ochranou rodiča.

Pozri aj: Závislosť na videohrách sa stala oficiálnou chorobou. Takéto sú jej príznaky

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články