Ako napísal čínsky, aj v angličtine vychádzajúci denník Global Times, odborníci zvýšenie záujmu o rozvod spájajú s tzv. infodémiou okolo choroby COVID-19 vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2.
Týmto termínom začala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označovať masívnu záplavu informácií vyvolávajúcich úzkosť, a to pravdivých i nepravdivých, šírených na sociálnych sieťach. Psychologický dopad týchto správ má na mnohé páry ničivý účinok.
Jedným z miest, kde zaznamenali nárast žiadostí o rozvod, je mesto Si-an
Úrady tam začali znovu normálne fungovať 1. marca a odvtedy dostali toľko žiadostí o rozvod, že ich budú spracúvať najmenej do konca marca.
Podľa úradníka Wanga, ktorý pracuje v registračnom úrade v meste Si-an, bol nárast rozvodov čiastočne spôsobený prepuknutím epidémie koronavírusu- Manželské páry to donútilo tráviť veľa času spoločne, čo vytváralo konfliktné situácie.
Podľa úradov žiadosť o rozvod podávajú väčšinou mladomanželia
„Majú tendenciu robiť impulzívne rozhodnutia a odmietajú ustúpiť, keď im navrhujeme, aby sa zaoberali svojimi problémami,“ uviedol úradník menom Lu.
Mnohí diskutéri na internete napísali, že o rozvod žiadajú manželia, ktorých zväzok bol tak či tak náchylný na rozpad, takže je logické, že sa nedokázali vyrovnať s ťažkosťami spôsobenými izoláciou, vrátane narušenia svojej rutiny, obáv o ekonomickú situáciu rodiny, či zosilnenia stavu úzkosti a depresie.
Antoine Bondaz, francúzsky špecialista na Čínu, si však myslí, že zákaz vychádzania nie je hlavnou príčinou zvýšeného počtu podaných žiadostí o rozvod v Číne. Poukazuje na to, že tento jav sa pravidelne opakuje vždy po oslavách lunárneho Nového roka, ktoré sa tento rok konali mesiac pred uzavretím mnohých čínskych regiónov.
Nahlásiť chybu v článku