Foto: Facebook.com (Polícia Slovenskej republiky)

Majiteľ pozemkov v chránenom území v Šuranoch požiadal o výrub piatich agátov s odvôvodnením, že mu stromy znečisťujú pozemok.

Ochranári na mieste našli vyše sto vyrúbaných drevín, ktorých spoločenskú hodnodu odhadujú na desaťtisíce eur.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mestský úrad Šurany vydal rozhodnutie na výrub 5 agátov bielych. Tie sa nachádzali v chránenom vtáčom území, zaradenom do sústavy Natura 2000. Podľa ochranárov tu hniezdievalo hneď niekoľko vzácnych druhov vtáctva. Avšak len do chvíle, kým podnikaví Slováci bez kúsku empatie k prírode zistili, že na výrube historickej aleje starej 60 – 70 rokov sa dá slušne zarobiť.

Foto: Facebook.com (Polícia Slovenskej republiky)

„Už z diaľky som videl vývozku s traktorom ktorá sa používa pri ťažbe stromov a obrovské kopy už vypílených agátov. Tak zlá predtucha sa naplnila – vypílili sa tie najstaršie a najkrajšie agáty biele, aké sme mali nad obcou Nové Rastislavice,“ napísal na svojom Facebooku Jozef Lengyel zo Štátnej ochrany prírody.

Keď človek vníma krajinu len ako prostriedok na podnikanie a branie dotácií
Spolu z chránenej oblasti v Šuranoch akoby mávnutím čarovného prútika zmizlo 118 kusov agátu bieleho, 24 kusov sliviek, 17 moruší, dva jasene a päť kusov krovín agátu trnky a bazy.

Foto: Facebook.com (Polícia Slovenskej republiky)

Paradoxne tak majiteľovi pozemkov, ktorý dal príkaz na výrub, vznikla predbežná škoda 65-tisíc eur. Spoločenská hodnota sa môže vyšplhať aj na sumu nad 100 tisíc eur. Podľa ochranárov žiaľ vyčíňanie našich „agrobarónov“ z dielne „Made in Slovakia“ pokračuje naplno a neobmedzene aj naďalej.

Pilčíci sa napokon priznali, že na výrub ich priamo naviedol a aj si ho objednal agropodnikateľ z Piešťan, ktorý im nariadil, aby rúbali aj nad rámec vydaného rozhodnutia na výrub z dielne MÚ Šurany.

Foto: Facebook.com (Polícia Slovenskej republiky)

Podnikateľ z Piešťan je tamojším obyvateľom dobre známy. Už pred pár rokmi mal dať vyrúbať staré ovocné sady, ktoré premenil na ornú pôdu. Dokonca sa sám priznal, že to bolo kvôli čerpaniu dotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry na ornú pôdu.

Práve na ornú pôdu sú totiž najvyššie dotácie, poľnohospodárom sa tak oplatí rúbať stromové aleje a rozorávať okraje odrúbaných alejí. Slovenská PPA potom už len ochotne platí dotácie. Je to začarovaný kruh a žiaľ MPSR akoby tento stav ani nezaujímal, keďže vôbec nekontrolujú na čo vlastne vyplácajú dotácie. Už aj tak odlesnená slovenská nížinná krajina sa tak naďalej na plné obrátky odlesňuje a to v priamej réžii MPSR.

Tento článok vznikol v spolupráci so StartItUp
StartItUp.sk
Uložiť článok

Najnovšie články