Na troch miestach chorvátskeho regiónu Dalmácia bojujú hasiči s pomocou armády s rozsiahlymi požiarmi. Zásahy sťažuje silný a premenlivý nárazový vietor, informovala v stredu poľská spravodajská televízia TVN24 s odvolaním sa na chorvátske médiá. Podľa nich požiare vypukli pri Šibeniku, Zadare a Makarskej — troch obľúbených letoviskách pri Jadranskom mori.
Najťažšia situácia je v okolí mestečka Skradin ležiaceho neďaleko Šibeniku, kde požiar vypukol v utorok ráno. Do večera plamene pohltili 500 hektárov polí a lesov. Čo je ešte horšie, pri Tučepi a Podgore hrozí, že pôjde o najhorší požiar za posledných 10 rokov, informuje iMeteo. Najkritickejšia situácia je aj pri Biograde a Trogire. Ak sa tu nachádzate na dovolenke, buďte naozaj opatrní a riaďte sa pokynmi hasičov alebo zložiek, ktoré monitorujú tieto oblasti.
U #Tucepi veliki #pozar #fire #dalmatia #croatia pic.twitter.com/mpw0EB6RnW
— Bljesak.info (@Bljesak) July 31, 2024
Evakuácia a uzavreté cesty
Na pomoc už prichádzajú aj hasiči z vnútrozemia Chorvátska. Zasahuje ich už viac ako 300. Práve pred 10 rokmi vznikol v Chorvátsku požiar takých rozmerov, že musela prísť hasiť celá krajina. Evakuovali už takmer 200 budov, polícia uzatvorila cestu 512 od Makarskej až po Podgoru a úrady vyzvali ľudí, aby do danej oblasti nechodili ani peši.
V stredu ráno sa požiar rozšíril aj do turisticky obľúbeného prírodného parku Biokovo. Na jeho likvidáciu boli vyslané všetky hasičské sily z Omišskej a Makarskej oblasti, ako aj posádky z iných miest vrátane Splitu — v stredu ráno bolo na mieste 237 hasičov. Miestne úrady varovali obyvateľov, že môžu byť evakuovaní z požiarom ohrozených oblastí.
Niektoré cesty medzi Zadarom až po Makarsku sú dočasne neprejazdné. Chorvátska polícia apelovala na vodičov, aby využívali obchádzky a boli obzvlášť opatrní pri jazde v blízkosti požiarom ohrozených oblastí.
Ministerstvo varuje Slovákov
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR upozorňuje na zvýšené riziko požiarov v Chorvátsku. Aktuálne podľa neho záchranné zložky bojujú s požiarmi v priľahlej oblasti Makarskej. Rezort preto vyzýva na obozretnosť.
„Aktuálne chorvátske záchranárske zložky (hasiči, polícia, civilná ochrana, záchranné zdravotnícke služby) bojujú s požiarmi v priľahlej oblasti Makarskej (Skradin, Smoković, Gornji Tučepi v oblasti Čovići) a situácia na mieste je stále zložitá,“ uviedlo ministerstvo na webe.
Dodalo, že oheň prenikol aj do prírodného parku Biokovo a zachvátil neďaleký ranč v Gornji Tučepi. „Ozývali sa silné detonácie (pravdepodobne výbuchy mín z obdobia vojny),“ priblížil rezort. Vo vybraných miestach bola nariadená čiastočná evakuácia.
V tejto súvislosti MZVEZ odporúča byť obozretní, nezdržiavať sa v postihnutých oblastiach, prípadne ak je to možné, vyhnúť sa cestovaniu do požiarom postihnutých oblastí. „Slovenským občanom nachádzajúcim v postihnutých oblastiach odporúčame riadiť sa pokynmi miestnych úradov a bezpečnostných zložiek,“ doplnilo ministerstvo.
„V prípade núdze môžu občania SR kontaktovať slovenských policajtov v chorvátskom Trogire (+421 908 723 526), prípadne v chorvátskej Crikvenici (+421 908 723 525),“ uvádza sa na stránke rezortu diplomacie. Občania môžu využiť i tiesňovú linku Veľvyslanectva SR v Záhrebe (+385 99 369 0906) a v pracovných dňoch od 8.00 h do 15.30 h aj Konzulárne informačné centrum MZVEZ SR (+421 2 5978 5978).
Nahlásiť chybu v článku