Vedcom zo susednej Českej republiky sa podaril významný objav. Odborníci z Technickej univerzity v Liberci v spolupráci s centrom pre výskum rakoviny v USA vyvinuli umelý orgán týmus, ktorý môže vrátiť imunitu ľuďom s AIDS alebo leukémiou, informuje tlačová správa univerzity.
Týmus produkuje špecifický druh bielych krviniek, ktoré sú dôležitou zložkou nášho imunitného systému a dokáže telo zbaviť buniek napadnutých vírusom, parazitom či nádorom. V čase dospievania ale týmus, prezývaný aj detská žľaza stráca svoj význam a postupne zaniká. Vedci však vidia ďalšie využitie týmusu tam, kde organizmus stratil svoju prirodzenú obranyschopnosť v dôsledku zničenia imunitného systému. Najčastejšie sa tak deje pri ochorení AIDS a niektorých druhoch rakoviny, predovšetkým leukémie, spojenej s deštrukciou kostnej drene následkom ožarovania.
„Vyvinuli jsme unikátní kompozit z mikro a nanovláken, který je vytvořen tak, aby svou strukturou co nejvíce odpovídal přírodní mezibuněčné hmotě a maximálně tak stimuloval buňky k růstu,“ hovorí Jakub Erben, doktorand textilnej fakulty Technickej univerzity v Liberci, ktorý za nápad získal prestížnu medzinárodnú cenu Théophila Legranda pre mladé vedecké talenty v oblasti textilu.
Erben pod vedením Jiřího Chvojky, vedúceho katedry netkaných textílií a nanovláknitých materiálov, dodáva unikátne tkanivové nosiče pomenované scaffoldy newyorskému pracovisku, ktoré patrí medzi tri najvýznamnejšie centrá v oblasti liečby rakoviny na svete. Na scaffoldoch potom americkí vedci pestujú kmeňové bunky do podoby funkčného organoidu, ktorý je zjednodušenou verziou ľudského týmusu s podobnou mikroanatómiou a rovnakou funkciou.
Americkí vedci z Sloanovho a Ketteringovho centra pre výskum rakoviny zatiaľ umelý týmus testujú na myšiach s využitím myších kmeňových buniek. Výsledky získané v laboratóriách sú ale veľmi dobré. Erben v tlačovej správe vysvetľuje aj to, že umelý týmus sa po splnení svojej funkcie v ľudskom tele rozpadne na deriváty, ktoré telo dokáže vylúčiť a nie je potrebné ho z tela vyberať na operačnom stole. Dodáva tiež, že zatiaľ nie je možné povedať, že by umelý týmus dokázal navrátiť 100% imunitného systému, ale univerzita robí všetko preto, aby sa k tomuto stavu čo najviac priblížila.
Tlačová správa Technickej univerzity v Liberci
Nahlásiť chybu v článku