Foto: Pixabay (ilustračné)

Červený les, ktorý sa nachádza v zakázanej oblasti Černobyľu, je v plameňoch.

Tragédia v jadrovej elektrárni v Černobyle, ktorá sa odohrala pred 32. rokmi výrazne ovplyvňuje život aj dnes. Tentoraz  sa však problém netýka elektrárne samotnej ale blízkeho lesa, v ktorom horí požiar. Odborníci sa obávajú, že horením môžu do ovzdušia unikať rádioaktívne častice.

Článok pokračuje pod videom ↓

V tzv. Červenom lese ležiacom v tej časti ukrajinskej černobyľskej zóny, v ktorej je úroveň rádioaktivity najvyššia, vypukol požiar, informovali v utorok tamojšie kompetentné orgány.

Najpravdepodobnejšou príčinou požiaru, ktorý vypukol v utorok v tzv. Červenom lese v ukrajinskej černobyľskej zóne, sa javí podpaľačstvo. Informovala o tom tlačová agentúra UNIAN. Plamene sa totiž objavili na viacerých miestach súčasne a navyše – podľa informácií miestnych médií – našli hasiči v uvedených lokalitách viacero fakieľ.


Možným motívom založenia požiaru, ktorý sa ani napriek veľkému úsiliu hasičov do utorňajších večerných hodín nepodarilo dostať pod kontrolu, mohlo byť zakrytie inej trestnej činnosti, napríklad ilegálneho výrubu lesa.

Plamene zachvátili podľa slov Viktorie Rubanovej z kyjevského odboru ochrany pred katastrofami zatiaľ zalesnené územie o rozlohe maximálne desať hektárov. Na likvidácii požiaru pracuje aktuálne 126 hasičov, ktorí majú k dispozícii takmer tri desiatky techniky. Zo vzduchu ich podporujú posádky hasiaceho lietadla a vrtuľníka, ktoré už zhodili na zasiahnuté územie 34 ton vody.


Les v okolí obce Kopači pomenovali podľa toho, že v dôsledku vysokej miery rádioaktívneho zamorenia sa tu dovtedy zelená flóra zmenila na červenkasto-hnedú. Dodnes ide o najzasiahnutejšiu časť pásma okolo niekdajšej JE Černobyľ, do ktorého je vstup nepovolaným prísne zakázaný.

Podľa Rubanovej slov je miera zamorenia síce vysoká, avšak stabilizovaná, čiže sa nezvyšuje. V záujme bezpečnosti hasičov sa však jej úroveň priebežne kontroluje.

Znepokojujúce informácie priniesla tlačová agentúra UNIAN pre obyvateľov Kyjeva. Veterné prúdenie totiž zanáša dym z požiaru v Černobyľskej zóne smerom na ukrajinskú metropolu, kde preto odborníci odporúčajú neotvárať okná.

Pozri aj: Toto sa dialo v kritických hodinách tragédie. Pred 32. rokmi svet zažil v Černobyle najväčšiu jadrovú katastrofu v dejinách

Uložiť článok

Najnovšie články