Teóriu platňovej tektoniky sformuloval už začiatkom 20. storočia Alfred Lothar Wegener. Napriek tomu, že prijatá bola v tom čase len niektorými odborníkmi, neskoršie geologické objavy postupne o jej správnosti presvedčili celú vedeckú komunitu. Teória hovorí o tom, že časti zemskej kôry, litosferické dosky, sú v neustálom pohybe, vzájomne na seba pôsobia a pretvárajú zemský povrch. Vieme, ako naša planéta vyzerala kedysi. Ako však bude vyzerať v budúcnosti?
Súčasné rozloženie kontinentov je dôsledkom rozpadu prakontinentu s názvom Pangea. Ten sa sformoval pred viac ako 300 miliónmi rokov a rozpadať postupne do dnešného stavu sa začal asi pred 180 miliónmi rokov. Podľa odhadov vedcov je naša planéta približne v polovici cyklu, ktorého výsledkom bude vytvorenie ďalšieho superkontinentu. Ako ale bude vyzerať? Možné sú celkom štyri scenáre.
Novopangea
V súčasnosti platí, že kým Atlantický oceán sa neustále rozširuje, Pacifik sa naopak postupne zužuje. Ak by sme teda predpokladali, že tento trend pretrvá aj najbližších niekoľko desiatok miliónov rokov, potom sa svet sformuje do superkontinentu, ktorý vedci nazvali Novopangea. Južná Amerika by sa v takomto prípade spojila so severozápadne postupujúcou Antarktídou a neskôr aj s Euráziou, v tom čase už prepojenou s na sever sa približujúcou Afrikou.
Pangea Ultima
Súčasný trend sa však v ďalekej budúcnosti môže aj zmeniť. Je možné, že sa postupné rozširovanie Atlantiku spomalí, prípadne celkom zastaví. Vízia superkontinentu Pangea Ultima spočíva vo vzájomnom prepojení všetkých pevninských častí sveta, ktoré by obklopovala obrovská verzia Tichého oceánu.
Aurica
V prípade, že by však v Atlantiku vznikli nové subdukčné zóny, tak by sa v budúcnosti „neuzatváral“ len Tichý oceán ale aj ten Atlantický. Superkontinent Aurica by vznikol rozdelením Eurázie, postupným prepojením jej východnej časti so Severnou a Južnou Amerikou, Austráliou aj Antarktídou. O niečo neskôr by sa do superkontinentu pridali aj Európa a Afrika.
Amasia
V súčasnosti môžeme pozorovať, že sa tektonické platne nachádzajúce na južnej pologuli postupne presúvajú smerom na sever. V budúcnosti by tak mohla vzniknúť aj Amasia. Tento superkontinent by znamenal, že sa väčšina pevniny postupne presunie k severnému pólu Zeme. Afrika, Austrália aj Južná Amerika postupne vytlačia Euráziu aj Severnú Ameriku k pólom a tu sa všetky vzájomne prepoja. Na svojom mieste by v tomto prípade zostala len Antarktída.
theconversation.com
Nahlásiť chybu v článku