Foto: unsplash/ Uriel Soberanes

Brazílska vláda sa v poslednom čase zaslúžila o nejednu búrlivú diskusiu.

Časy a ľudia sa menia a nový zákon, ktorý sa rozhodla zaviesť brazílska vláda je dôkazom toho, že nie vždy k lepšiemu. Ako totiž píše denník Independent, zákon umožní lov kriticky ohrozené druhy zvierat v džungli.

Článok pokračuje pod videom ↓

Povolí sa lov kriticky ohrozených zvierat

O záchranu brazílskeho pralesa a života v ňom bojujú domorodci, ale aj viaceré organizácie z celého sveta. Zdá sa však, že brazílska vláda má na vec iný názor a pripravuje schválenie nového zákona. Ten povolí športový lov zvierat v džungli, vrátane kriticky ohrozených druhov, ako sú napríklad jaguáre, vydry, rôzne druhy opíc či papagájov. Lovci budú môcť zvieratá zabiť priamo na mieste, alebo ak sa tak rozhodnú, budú ich môcť držať v zajatí či predať ich.

Obchodovanie so zvieratami a ich chov

Brazílska džungľa je považovaná za miesto s mimoriadne pestrou faunou a flórou, nachádzajú sa tu však aj miesta, ktoré sú považované za chránené a boli vyhlásené za rezervácie. V bezpečí však nie sú ani tie. Zavedenie takéhoto zákona znamená, že po viac ako 50 rokoch Brazília nielen zlegalizuje lov zvierat pre zábavu, ale umožní aj ich chov mimo prirodzeného prostredia či obchodovanie s nimi.

Foto: unsplash

Obchodovanie so zvieratami môže opäť prekvitať

Organizácie ochraňujúce práva zvierat sa právom obávajú, že vláda Jaira Bolsonara umožní, aby obchodovanie so zvieratami opäť prekvitalo. Súkromné osoby ich tak slobodne budú môcť loviť a ak sa tak rozhodnú, pokojne budú môcť zviera predať napríklad zoologickej záhrade.

Najviac odlesnenej plochy od roku 2001

Už teraz je v brazílskej džungli kriticky ohrozených najmenej 1 100 druhov zvierat, a to najmä následkom pytliactva, odlesňovania a ďalšej ľudskej činnosti. Okrem toho, Brazília je krajinou, ktorá od roku 2001 prišla o najviac zalesnenej plochy. Len za minulý rok bolo odlesnených viac ako 1,3 milióna hektárov.

Stredoveká nemorálna zábavka

Samozrejme, nový zákon čelí ostrej kritike a ako píše Independent, nezisková organizácia  Rainforest Rescue sa na svojej stránke vyjadrila, že lov pre pobavenie je mimoriadne krutou zábavkou a patrí do stredoveku, nie do života moderného človeka. Okrem toho, na lovenie zvierat sú potrebné zbrane, zákon teda podporí ich výrobu a distribúciu, pričom najväčším obchodným partnerom bude v tomto smere zrejme Amerika.

Foto: unsplash

Brazílska vláda reaguje na kritiku

Brazílsku vládu kritika nenechala chladnou a vyjadrila sa, že cieľom je získať financie, pričom 30 percent z profitu poputuje na ochranu a obnovu amazonského pralesa. Okrem toho, nový zákon by údajne mal regulovať lov na miestach, kde doteraz regulovaný nebol a obmedziť tak pytliactvo a iné nelegálne aktivity.

Narušený ekosystém

Prednostné právo na lov budú mať najmä komunity, ktoré sú od lovu zvierat závislé. Vedci však tvrdia, že takéto zasahovanie do ekosystému spôsobí omnoho viac škody ako úžitku. Príroda sama najlepšie vie, ako si poradiť v snahe o obnovu a zásah človeka, najmä legalizovaním lovu zvierat je absolútne nevhodný a zbytočný. Ba čo viac, zásah človek celý ekosystém vážne ohrozí.

Proti novému zákonu bojuje aj organizácia Humane Society International/Brazil.

independent
Uložiť článok

Najnovšie články