Protest v Bratislave Foto: SITA - Jana Birošová

Na námestiach sa opäť zišli desaťtisíce protestujúcich.

Protestného zhromaždenia na Námestí slobody sa podľa odhadov zúčastnilo viac než 40-tisíc osôb. Podľa bezpečnostných technikov sa účasť pohybovala v rozpätí 42 až 45-tisíc. Protesty budú pokračovať 21. februára.

Článok pokračuje pod videom ↓

Organizátori v úvode protestu zdôraznili, že ide o výlučne občiansku akciu a dištancujú sa od akýchkoľvek politických aktivít. Vyjadrili túžbu zotrvať v Európskej únii (EÚ), následne bolo prednesené spoločné vyhlásenie organizátorov protestov, ktoré zaznelo na všetkých protestoch.

V ňom pripomenuli decembrové stretnutie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, Ako zdôraznila Lucia Štasselová, viaceré otázky dosiaľ neboli zodpovedané, napríklad ako sa premiér dostal do Moskvy, ako dlho tam zotrval, ani aká bola agenda stretnutia. Premiéra organizátori vinia z toho, že zo Slovenska robí ruskú guberniu. Poukázali aj na nárast agresivity a nepohodu v spoločnosti.

Medzi rečníkmi vystúpil herec Robert Roth. Ironicky nazval účastníkov protestu pučistmi. „Môžeme protestovať, že je prisilný výraz, ale nemôžeme poprieť, že v tomto nás Robert Fico označil naozaj správne. Spomeňte si, a predstavte si samých seba, keď ste počúvali premiéra tejto krajiny, keď odhaľoval údajný prevrat v tejto krajine. Asi všetci sme sa pučili od smiechu,“ poznamenal.

Vystúpila aj skupinka zástupcov deviatich študentských a mládežníckych organizácií, na čele so študentom Simonom Omaníkom, ktorý pred časom upútal pozornosť, keď pri odovzdávaní ocenení ministrom školstva úspešným študentom v Prezidentskom paláci odmietol podať ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. Mladí sa prihovorili vláde, zdôraznili, že im záleží na budúcnosti Slovenska a chcú sa v ňom cítiť bezpečne.

Ako informovali denník SME, v Trenčíne sa podujatie pokúsila narušiť neznáma žena. Tá bola následne vyvedená z pódia.

Sú známe prvé odhady účasti

Protestného zhromaždenia na bratislavskom Námestí slobody sa podľa odhadov zúčastnilo viac než 40-tisíc osôb. Podľa bezpečnostných technikov sa účasť pohybovala v rozpätí 42 až 45-tisíc.

Denník N informuje, že v Košiciach sa zúčastnilo okolo 20-tisíc ľudí. Podľa odhadov Demokratov bolo v Prešove 4500 ľudí a v Trenčíne 5000 ľudí.

Na námestí v Žiline protestovalo 5-tisíc ľudí, v Banskej Bystrici o niečo viac – 6 až 7-tisíc. Trnava zaznamenala účasť okolo dvoch tisícok ľudí.

Protest v Košiciach Foto: TASR (František Iván)

Protestovalo sa aj v zahraničí

K desiatkam protestov, ktoré sa na Slovensku v piatok konajú proti krokom vlády Roberta Fica, sa opäť pridali aj Slováci žijúci v zahraničí. V Prahe sa na Námestí Václava Havla pred českým Národným divadlom zišli stovky ľudí, ktorí skandovali, aby Fico odstúpil, informuje spravodajkyňa TASR.

Pražské zhromaždenie, ktoré sa prvýkrát presunulo z už tradičného miesta pred slovenským veľvyslanectvom v štvrti Bubeneč do centra, organizuje spolok slovenských rodákov Pražská kaviareň.

Cieľom je podľa ich slov vyjadriť podporu demokratickému Slovensku. Pridalo sa k nim aj Študentské fórum Slovákov v zahraničí, ktorí akciu začali pochodom z Námestia Jana Palacha pred budovou Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej až k Piazzette Národného divadla, kde sa následne začal protest.

Zhromaždenia proti krokom súčasnej vlády a na podporu demokratického smerovania Slovenska sa v piatok uskutočnili vo viac než 50 slovenských a zahraničných mestách. Okrem Prahy či Brna slovenskí rodáci protestovali tiež v Amsterdame, Berlíne, Bruseli, Kodani, Krakove, Londýne, Luxemburgu či v mestách Newbridge, New York, Paríž a Štokholm.

Uložiť článok

Najnovšie články