Americký Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) sa okrem množstva iných činností zaoberá i akýmsi dohľadom nad vypúšťaním škodlivých chemikálií do ovzdušia. Sú teda akousi hliadkovou políciou atmosféry. Najnovšie zistenia ich pritom poriadne šokovali. Niekde vo východnej Ázii do ovzdušia uniká chemikália, ktorá vytvára nebezpečnú ozónovú dieru.
Vysoký a tajomný nárast kľúčových chemických látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu našej planéty. To ukazujú dáta amerického národného úradu NOAA. Niekde vo východnej Ázii uniká do ovzdušia nebezpečná a navyše dlhé roky zakázaná chemická látka CFC-11. Kto však ničí našu planétu, zatiaľ nevedia.
Chemická látka CFC-11 patrí medzi tzv. chlórofluorované uhľovodíky. Tieto chemikálie boli v roku 1987 v kanadskom Montreale podpísaním Montrealského protokolu zakázané. Ich vypúšťanie do ovzdušia tak od tohto roku výrazne pokleslo. Využívané boli pritom pri výrobe pien, aerosolov či pri chladení. Množstvo chlórofluorovaných uhľovodíkov v atmosfére od podpisu protokolu v Montreale štátmi OSN klesalo až do roku 2013. Potom sa však niečo zmenilo.
Obrovský nárast chemickej látky, ktorá poškodzuje ochrannú a pre život nevyhnutnú ozónovú vrstvu, odhalil Stephen Montzka, pracovník úradu NOAA. Monitorovaním škodlivých chemikálií v atmosfére sa zaoberá 27 rokov, no ako sám uvádza, ide o najprekvapivejšiu vec, ktorú vo svojom profesijnom živote zažil.
Vedci prvotne nevedeli, čo nárast látky CFC-11 v atmosfére spôsobilo. Analyzovali, či sa mohol únik tejto chemikálie pochádzať zo starších stavebných materiálov. Nepotvrdila sa ani hypotéza, že chemická látka CFC-11 je produktom pri výrobe inej chemikálie a do ovzdušia sa v obrovskom množstve dostala náhodou.
Napriek tomu, že vedci nevedia, prečo a odkiaľ presne CFC-11 do atmosféry uniká, doterajším výskumom sa im podarilo určiť aspoň širšiu oblasť pôvodu týchto škodlivých emisií. Mapovanie atmosféry ukázalo, že zvýšené vypúšťanie CFC-11 do atmosféry prichádza z východnej Ázie a pravdepodobne ide o vedomý čin.
Čo zvýšené množstvo CFC-11 v atmosfére vlastne znamená? Mnohé výskumy a pozorovania potvrdili, že v minulosti prijaté opatrenia priniesli skutočné ovocie. Ozónová diera sa podľa vedcov „zatvára“, ochranná vrstva sa regeneruje a do 15-20 rokov by sa mala celkom „zaceliť“. Podľa slov Stephena Montzka však aktuálne množstvo nebezpečnej chemikálie v ovzduší môže tento proces posunúť i o ďalšiu dekádu.
Pozri aj: Je veľká ako 20 milárd Sĺnk. Vedci objavili doposiaľ najrýchlejšie rastúcu čiernu dieru
TheGuardian
Nahlásiť chybu v článku