Argentínsky poľnohospodár učinil mimoriadny objav, keď našiel fosílie až štyroch obrovských glyptodonov pri presune svojho dobytka. Kontaktoval preto paleontológov a tí boli šokovaní z jedinčného nálezu.
Ako uvádza IFL Science, keď farmár Juan de Dios Sota viedol svoje kravy na pašu, zbadal v zemi zvláštny výčnelok. Po zistení, že ide o akúsi škrupinu, skontaktoval sa s miestnymi úradmi a paleontológmi. Tí odobrali vzorky a zistili, že to boli štyri glyptodony, ktoré spolu zomreli.
Samce a samice
Podľa ich zistení ide o dvoch dospelých a dvoch mladých jedincov, pravdepodobne rozdielnych pohlaví. To bude predmetom ich výskumu a budú študovať veľkosti kostí, aby našli znaky, ktorými by mohli rozlíšiť, či ide o samca alebo samicu.
„Takéto prípady, v ktorých niekoľko jednotlivcov bolo spolu a zomreli za rovnakých okolností, sú skutočne výnimočné a nepochybne nám poskytnú veľké množstvo informácií o týchto záhadných zvieratách a umožnia nám otestovať niekoľko hypotéz,“ povedal paleontológ Ricardo Bonini vo vyhlásení.
Príbuzné pásavcov
Glyptodoni žili v Južnej Amerike pred viac ako 20 miliónmi rokov a mohli vyhynúť práve v dôsledku človeka, ktorý ich panciere využíval ako príbytky, napríklad v prípade nepriaznivého počasia. Tieto zvieratá boli bylinožravce a ich pancier, ako aj silný chvost, boli určené na obranu.
Mali odolné panciere, podobne ako majú dnešné korytnačky. Napriek tomu, že mali silnú ochranu a veľkosť malého automobilu, boli lovené a to najmä nelietavými mäsožravými vtákmi s odborným názvom Phorusrhacidae.
Glyptodony sa zachovali aj do dnešných časov, aj keď v zmenšenej podobe. Geneticky sú totiž príbuzné dnešným pásavcom.
Pokiaľ ide o tento nález, paleontológom prináša veľkú príležitosť preskúmať tieto živočíchy. Určite bude tiež vzrušujúce, ak sa zistí, čo vlastne spôsobilo ich spoločný úhyn.
Nahlásiť chybu v článku