MODIS-Aqua via NASA Worldview; sea ice contours from AMSR2 ASI via University of Bremen

Ďalší dôkaz, že v prírode sa deje niečo desivé...

Na našej planéte sa stráca čoraz viac ľadovcov. No to, čo sa stalo v Antarktíde, je naozaj „šupa.“ Diera, ktorá mala v septembri 60-tisíc kilometrov štvorcových, sa o necelý mesiac poriadne zväčšila. V súčasnosti presahuje rozlohu 80-tisíc kilometrov štvorcových. Je taká veľká, že by bez problémov poňala aj našich západných susedov. Aby toho nebolo málo, všetko nasvedčuje tomu, že sa bude i naďalej zväčšovať.

Článok pokračuje pod videom ↓

A pri tej príležitosti naozaj nemáme dôvod otvárať šampanské. Skôr naopak. Ľad, ktorý sa roztopí, sa musí zákonite niekde prejaviť vo forme nepredstaviteľného množstva vody. A že to s najväčšou pravdepodobnosťou ako prvé „schytajú“ prímorské štáty, je viac než isté. Čo však znamená obrovská gigantická diera uprostred krajiny nikoho, ktorá nejednému vedcovi nedáva spať?

Neustále sa zväčšuje

Tento otvor sa odborne nazýva polynya. Objavila ju výskumná skupina  Southern Ocean Carbon and Climate Observations and Modelling (SOCCOM) z Princetonskej Univerzity vo Washingtone. Nemusíte mať ani vedecký titul pred a za menom, aby ste prišli na to, že táto bezľadová oblasť je následkom klimatických zmien. Aby však vedci zistili niečo viac o tomto útvare, do oblasti poslali robotické plaváky, ktoré majú za úlohu preskúmať tento nesympatický jav. Tak to už býva. Kam človek nemôže, pošle techniku. Jeden plavák sa skutočne nachádza vo Weddelovom mori a skúma polyniu.

Vedci stále pátrajú po príčine tohto javu

MODIS-Aqua via NASA Worldview; sea ice contours from AMSR2 ASI via University of Bremen

„Pozoruhodný na tomto jave je fakt, že sa nachádza stovky kilometrov od hranice ľadu. Keby sme nemali satelity, ani by sme o ňom nevedeli,“ tvrdí atmosferický fyzik Kent Moore z Univerzity v Toronte. „Vyzerá to tak, akoby tam niekto vyrazil dieru,“ dodáva. Vedcov prekvapilo, že sa niečo také objaví. Naposledy niečo také zaznamenali v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. No v súčasnom období klimatických zmien tento jav pozorovali až dvakrát za dva roky. A to je viac než dosť. Ďalšie podrobnosti však prinesie až výskum, pretože väčšina dostupných informácií je ešte stále v štádiu dohadov. Vedci však očakávajú, že diera sa bude zväčšovať, pričom nikto netuší, aký následok to bude mať na celkový ekosystém planéty. Môže to byť len ďalšia kvapka početných klimatických zmien, pred ktorými vytrvalo zatvárame oči.

Pozri aj: K Európe mieri hurikán Ophelia. Môže prepísať históriu

iflscience.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články