Novoobjavené baktérie vo vzorkách alpského permafrostu popisujú vedci ako hotovú zlatú baňu. Baktérie plánujú využiť v bioreaktoroch, ktorých úlohou bude rozkladať plasty.
Vedci objavili baktérie staré 13 miliónov rokov
Ako informuje portál Daily Mail, vedci z inštitútu Swiss Federal Institute for Forest, Snow and Landscape Research (WSL) objavili v permafroste švajčiarskych Álp baktérie staré 13 miliónov rokov. Identifikovať sa zatiaľ podarilo 10 nových druhov hypotermických baktérií a 1 nový druh kvasiniek. SwissInfo uvádza, že na objavenie čaká pravdepodobne ešte 100 ďalších nových druhov.
Vedci z WSL sú z objavu skutočne nadšení. Tvrdia, že z 1 000 novoobjavených baktérií je približne 300 možné nájsť len v hlbinách permafrostu. Niektoré z novoobjavených druhov baktérií budú využívané v bioreaktoroch, ktorých úlohou bude rozklad plastov. Vedci tak dúfajú, že sa podarí zredukovať množstvo plastového odpadu na skládkach, ale aj prírode.
Čo sa stane, keď sa permafrost roztopí?
V minulosti už vedci objavili v permafroste niekoľko druhov užitočných mikroorganizmov. Podarilo sa im napríklad vyprodukovať enzým, vďaka ktorému sú pracie prostriedky účinné aj pri nižších teplotách. Ak by sa tento nápad uchytil, v domácnostiach by sa ušetrilo množstvo energie.
Permafrost pokrýva približne 5 percent územia Švajčiarska a život v ňom je pestrejší, ako by ste možno očakávali. Vedci ho dokonca označujú za zlatú baňu. Varujú však, že nie všetko, čo sa pod ľadovou prikrývkou nachádza, je bezpečné. V ľade môžu byť zachytené baktérie a vírusy, ktoré môžu po vypustení pre ľudstvo predstavovať nemalú hrozbu. Výhodou ľadu je, že udržiava mikroorganizmy v latentnom stave, je však otázne, čo sa stane, keď sa permafrost následkom klimatických zmien roztopí.
Daily Mail
Nahlásiť chybu v článku