Vo filmoch a časopisoch často vidíme nádherné domy a interiéry, ktoré obdivujeme. Médiá môžu našu mienku o tom, ako vyzerajú domy všade na svete, ovplyvňovať a teda máme akú-takú predstavu. Málokedy si však uvedomujeme, že to, čo vidíme na obrazovkách, sa značne líši od reality. Pozrite sa, v akých domoch v skutočnosti ľudia na svete žijú. Ak vás zaujíma, koľko v priemere vážia ľudia v rôznych krajinách sveta, určite nevynechajte tento článok.
Japonsko
Tokio je jedno z najdrahších a najhustejšie obývaných miest na svete. To je aj dôvod, prečo si len bohatí ľudia môžu dovoliť mať priestranný byt, či dom. Drvivá väčšina obyvateľov žije v malých minimalistických bytoch.
V malých bytoch je väčšinou len jedna miestnosť, ktorá slúži ako spálňa, obývačka a jedáleň. V rohu sa nachádza chladnička a jediný spôsob, ako sa dostať na balkón, je preliezť posteľ. Izba je však presvetlená a vizuálne máme dojem, že je väčšia ako v skutočnosti.
Na chodbe je šatník, kúpeľňa a dokonca aj mini kuchyňa, v ktorej majú obyvatelia všetko, čo potrebujú.
Španielsko
Väčšina obyvateľov dáva prednosť životu v bytových domoch. Takto vyzerá typická rezidenčná štvrť, ktorú nájdete v každom meste.
Vo väčšine bytov nájdete biele steny, kamenné podlahy a okná s roletami, či žalúziami. Tieto prvky pomáhajú ľuďom prežiť horúce letné dni. Keďže nie je bezpečné, aby takéto byty mali ústredné kúrenie, v zime v nich môže byť celkom chladno. Preto takmer v každom byte nájdete elektrické ohrievače. Vzhľadom k tomu, že v Španielsku sú účty za elektrinu pomerne vysoké, takmer najvyššie spomedzi všetkých štátov Európy, nieje tento spôsob vykurovania príliš efektívny.
Jedlo sa často podáva v obývačke. Aj keď majú tieto byty pomerne veľké kuchyne, využívajú sa výlučne na varenie.
Švédsko
Typická rezidenčná štvrť vo Švédsku vyzerá takto.
Jeden z charakteristických rysov švédskeho spôsobu života je šikovné využitie podzemných priestorov. Ľudia tu častokrát uskladňujú bicykle, majú tu práčovne a niekedy aj súkromné posilňovne.
Každý apartmán má tiež úložnú skrinku v osobitnej miestnosti v suteréne. V byte obyvatelia uskladaňujú letné pneumatiky, lyže, kufre a iné sezónne či menej dôležité veci. Balkóny sú používané ako odpočinkové miesto.
Biele steny a biely nábytok sú typickým znakom svetoznámeho škandinávskeho dizajnu. Väčšina švédskych interiérov má svetlé akcenty a veľké okná bez žalúzií.
Veľká Británia
Väčšina obyvateľov sa snaží vyhnúť životu v bytových domoch. Dávajú skôr prednosť životu na okraji mesta v domoch, ako sú tieto.
Vzhľadom k tomu, že ústredné kúrenie nie je nainštalované vo všetkých budovách, Briti sa snažia robiť všetko preto, aby sa zabránilo úniku tepla. Koberec nájdete takmer v každej izbe, nechýba dostatočné množstvo prikrývok a vo väčšine rodinných domov sa nachádza krb. Najviac neobvyklá vec zrejme je, že kohútiky majú zvyčajne na teplú a studenú vodu samostatné ovládacie prvky.
Angličania si dávajú záležať, aby ich domov pôsobil prirodzene, mimoriadne príjemne a elegantne.
Južná Kórea
Viac ako 80% kórejskej populácie žije vo výškových bytových domoch. Jeden z charakteristických rysov kórejských bytových domov je obrovské číslo budovy, ktoré je viditeľné z veľkej diaľky.
Môže sa to zdať divné, ale byty v Kórei nemajú chodby. Dokonca aj samotné slovo „predsieň“ môže znieť miestnym zvláštne, pretože ho nepoznajú. Vchod do bytu je zvyčajne veľmi malý (asi meter široký). Takže pri vstupe do bytu budete okamžite vidieť dvere, ktoré vedú do kuchyne alebo obývačky. V chodbe sa väčšinou nachádza malá dlažba a teda viete, že sa jedná o miesto, kde si máte vyzuť topánky.
Byty sú väčšinou malé. Izby sú však svetlé, vďaka veľkým oknám. V mnohých bytoch nenájdete sprchový kút ani vaňu. V kúpeľni sa však vedľa toalety nachádza odtok a sprchová hlavica, takže sa môžete osprchovať tam.
Nahlásiť chybu v článku