Foto: Twitter

Afrika sa delí na dve časti a ľuďom doslova mizne zem pod nohami. Prečo sa to vlastne deje?

Správy z kenského regiónu Narok pripomínajú scény z katastrofického filmu. Krajinu tu napol rozdelila hlboká priepasť, ktorá je podľa odborníkov len slabým odvarom toho, čo región východnej Afriky čaká. Kontinent sa trhá, zem praská a rozdeľuje sa ľuďom priamo pod ich nohami či naprieč domami. Čo to celé vlastne znamená?

Článok pokračuje pod videom ↓

Fotografie a video záznamy z Keni, ktoré poukazujú na miestami až 15 metrov hlbokú a 20 metrov širokú priepasť, ktorá rozdelila región Narok v priebehu dvoch týždňov, pripomínajú špeciálne efekty vytvorené štúdiami v Hollywoode. Celá situácia je však mrazivo reálna a ľuďom z regiónu sa skutočne pod nohami „otvorila Zem“. Z bezpečnostných dôvodov boli evakuované celé rodiny a ľudia hovoria aj o tom, ako im priepasť doslova rozdelila ich domovy na polovicu. Východná Afrika sa rozpadá a za všetko môže príroda.

Africký kontinent sa skladá z dvoch hlavných litosferických dosiek a to nubijská a somálska. Práve oblasť východnej Afriky leží na platni somálskej, ktorá sa od zvyšku kontinentu postupne vzďaľuje. Tento pohyb je síce pomalý, no nezastaviteľný a pre celistvosť kontinentu deštrukčný. Jasným dôkazom tohto pohybu je Východoafrická priekopová prepadlina (alebo aj Východoafrický rift), o ktorej sme sa všetci na hodinách geografie už učili. I aktuálna situácia v Keni je dôsledkom vzďaľovania sa Somálskej dosky od zvyšku Afriky. Rift Suswa, ktorý predelil kenský región Narok je však len začiatkom.

Foto: Wikimedia

Podľa odhadov geológov potrvá 10 miliónov rokov, kým sa Somálsko, časť Etiópie, Keni a Tanzánie odtrhne od zvyšku Afriky a vytvoria tak celkom nový kontinent. Do tohto momentu sa však obyvatelia východnej Afriky budú pravidelne stretávať  s podobnými udalosťami, s akou sa musia aktuálne vyrovnať v regióne Narok. Krajina sa im bude doslova rozdeľovať pod nohami.

Pozri aj: Silfra: Miesto na Islande, kde sa môžeš potápať medzi tektonickými platňami a dotknúť sa dvoch kontinentov naraz

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články