Foto: Profimedia

Malála Júsufzajová vyzýva celý svet, aby bojoval proti Talibanu. Zároveň upozorňuje na porušovanie ľudských práv v pásme Gazy.

Malálu Júsufzajovú pozná celý svet ako najmladšiu laureátku Nobelovej ceny za mier v histórii, ktorá sa postavila proti extrémizmu Talibanu ešte ako malé dievča a stala sa tak ochrankyňou práv všetkých žien a dievčat na celom svete. Jej odvaha sa ešte viac vystupňovala po tom, ako v 15 rokoch prežila pokus o atentát, keď ju útočník z Talibanu strelil do hlavy. Guľka ju však neumlčala a vo svojom neúnavnom boji pokračuje dodnes.

Článok pokračuje pod videom ↓

Malála Júsufzajová je jedným z najinšpiratívnejších a najodvážnejších hlasov našej doby. Jej životný príbeh je nielen osobným svedectvom o odvahe a odhodlaní, ale aj globálnym volaním po spravodlivosti a rovnosti pre všetky ženy.

Malála sa stala symbolom za práva dievčat a žien na vzdelanie, za ich právo rozhodovať o svojom živote a osude. Jej boj bol plný ťažkostí, ktoré by odradili mnohých, ale ona sa nikdy nevzdala a dnes je inšpiráciou pre celý svet.

Bojujte proti Talibanu

Ako uvádza portál Aktuality.sk, Malála pred niekoľkými dňami vyzvala celý svet, aby bojoval proti Talibanu, pretože podľa jej slov „taliban nevníma ženy ako ľudské bytosti.“ Počas samitu o vzdelávaní dievčat v moslimských krajinách vyzvala moslimských lídrov, aby nelegitimizovali Taliban a vystúpili proti obmedzeniu vzdelávania žien a dievčat v Afganistane.

Malála tiež dodala, že „vláda zakrýva svoje zločiny kultúrnym a náboženským ospravedlnením, ale v skutočnosti ide proti všetkému, čo naša viera znamená,“ píše BBC.

Odkedy Taliban v roku 2021 opäť získal kontrolu nad Afganistanom, jeho vládu formálne neuznala ani jedna zahraničná vláda. Západné mocnosti uviedli, že ich politika obmedzujúca ženy sa musí zmeniť.

Afganistan je v súčasnosti okrem iného aj jedinou krajinou na svete, kde je ženám a dievčatám bránený prístup k stredoškolskému a vysokoškolskému vzdelaniu.

Zároveň upozornila aj na porušovanie medzinárodného práva a ľudských práv v pásme Gazy, kde Izrael zničil vzdelávací systém, zbombardoval univerzity a školy, čím ohrozil budúcnosť palestínskych detí. „Palestínske deti prišli o život a budúcnosť. Palestínske dievča nemôže mať budúcnosť, akú si zaslúži, ak jej školu zbombardujú a zabijú jej rodinu,“ vyhlásila.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články