Tentoraz si nás všimli priamo editori novín. Spišský Hrhov podľa nich rúca škaredé rómske stereotypy. Editoriál zverejnil denník včera na svojom webovom portáli a dnes v tlačenom vydaní.
Dvanásť miliónov Rómov v Európe podľa editorov stále čelí sociálnemu vylúčeniu, nedostatočnému vzdelávaniu, vysokej nezamestnanosti a chudobe. Nepekné stereotypy vykresľujúce ich ako sociálne zaostávajúcich sa totiž vytrvalo držia pri živote.
„V Európe však sú miesta, kde ľudia nachádzajú spôsoby, ako ukončiť túto historickú škaredosť,“ napísali novinári.
Jedným z tých miest je dedina Spišský Hrhov na Slovensku, o ktorej začiatkom mesiaca pre denník napísal aj reportér Rick Lyman. Editori si myslia, že Spišský Hrhov ukázal, čo je možné. Pripomenuli, že pred dvoma desaťročiami tam pracovné miesta vysychali a počet obyvateľov sa scvrkával, zvyšujúc percento Rómov.
„Dedina sa rozhodla o svojich rómskych obyvateľov postarať a založila komunitné firmy, ktoré ich zamestnali, a pomohla im postaviť slušné domy,“ zdôraznili editori.
Vysvetlili, že Rómovia predtým žili v chatrčiach a mnohé z ich detí boli posielané do špeciálnych škôl a segregované. Dnes majú prácu a bývajú v tehlových domoch s tečúcou vodou a elektrinou. „Deti už nie sú v školách segregované a traja tamojší Rómovia sú na vysokej škole,“ uviedli editori.
Ďalším príkladom úspešného prekonania diskriminácie voči Rómom je podľa editorov Francúzsko, kde dnes 27-ročná Rómka Anina Ciuciu kandiduje do senátu. Jej rodičia utiekli pred 20 rokmi pred diskrimináciou z Rumunska. Vo Francúzsku v tom čase nechodilo pravidelne do školy až 67 percent rómskych detí. Anina vyštudovala právo na renomovanej univerzite Sorbonne a teraz sa snaží stať prvou rómskou senátorkou v histórii Francúzska.
„Ako ukazujú príklady zo Spišského Hrhova a pani Ciuciu, jedinou vecou brániacou Rómom stať sa produktívnymi európskymi občanmi sú predsudky,“ napísali editori.
TASR
Nahlásiť chybu v článku